biogazdaság;focipálya;

2018-05-10 12:10:00

Focipályából biogazdaság

A rossz anyagi helyzetben lévő dallasi Paul Quinn Főiskola labdarúgócsapata is rosszul teljesített, ezért a dékán felparcelláztatta és biogazdaságot létesített a focipályán - írta meg a 24.hu.

A zömében hátrányos helyzetű diákokból álló, csőd közelében lévő főiskola vezetője a gyökeres változtatások jegyében, illetve egyrészt a megfizethető és ízletes ételek előállításának, valamint hogy a szegénység ördögi köréből való kitörés oktatásának megoldását az iskolai biogazdaság kialakításában látta, amelyet a focipályáján gondolt megvalósítani. Eggyel kevesebb focipálya és eggyel több biofarm, egyértelműen a nettó nyereség az itt élők számára – fogalmazott a sikeres projekt elindításakor Michael Sorrel. Aki meg szeretné érteni, hogy miért kezdődött el ez az egész, annak el kell látogatnia olyan térségbe, ahol 95 százalékos a kisebbség, és ahol mélyszegénységben élnek az emberek. Több kilométerre vannak üzletek, ahol friss tápláló ételhez juthatnának az emberek. Ebben a környezetben nincs értelme sikertelen focicsapatot működtetni. Másra van szükség.

A diákoknak először azt kellett megmutatni, hogyan lehet helyesen táplálkozni, valamint azt, hogy egy jól működő közösség milyen segítő erőt jelent. Mielőtt elkezdték a munkát a gazdaságban, a diákok nem ettek sárgarépát, kivéve ha valami édes szószos öntetettel kínáltuk. Ma már más a helyzet. A biológia órákon megtanítottuk, hogy a farm esélyt ad a továbblépésre, a gyakorlati laboratóriumi tapasztalatok pedig meggyőzték őket arról, hogy a saját maguk termelt növények mennyivel egészségesebbek. Mindeközben megtapasztalták, hogy egymásra vannak utalva. Ha valaki nem végzi tisztességgel a feladatát, és nem gondozza megfelelően a növényeket, akkor azzal társainak és a közösségnek is kárt okoz.  

A főiskolai farm, amelynek neve: WE over me, azaz MI az én fölött az üzleti életre is felkészíti a diákokat, megtanulják, hogyan kell egy üzleti tervet elkészíteni, megfelelni a vevők igényeinek. A főiskola egész területén minden munkát a diákok végeznek, a hallgatóknak 150 órát kell dolgozniuk. Ha valaki nem tartja be az iskola szabályait, büntetést kell fizetnie. A megtermelt élelmiszerek a főiskola konyháját és a környékbeli éttermeket látják el alapanyaggal. A bevétel 10 százalékát rászoruló családoknak ajánlják fel.

Illusztráció

Illusztráció

A kezdetekkor az első városi munkáltató főiskola dékánját sokan őrültnek tartották, nem hitték, hogy a módszere működni fog, mint elmondta, már büszke az őrültségére: működő üzleti kapcsolatokkal és egyre több bevétellel rendelkeznek. Nemcsak megállt a diákok létszámának csökkenése, hanem már folyamatosan nő; a korábbi 200 helyett ma már 500 tanuló jár a főiskolára. Hiszem, hogy ez csak a kezdet. Meg fogjuk változtatni a világot ezzel a gazdasággal - mondta az igazgató.

"Vallom, soha ne felejtsük el, honnan jöttünk, honnan indultunk. Nem szabad szem elől tévesztenünk, hogy ez a hely egyszer egy focipálya volt, egy vereségekkel teli focicsapattal. Ez kell, hogy lendületet, rugalmasságot, bátorságot, elszántságot és hitet adjon a jövőben is minden tanulónknak. És mindegy, hogy fociról vagy mezőgazdaságról beszélünk. Az élet minden területén példa lehet a mi “őrültségünk” - idézi a portál Michael Sorrel szavait.