A Times Higher Education egyik rangsorában, amely ötven ország felsőoktatási intézményeit vetette össze, a Semmelweis Egyetem négy helyet javított tavalyhoz képest - tudatta az SE csütörtökön az MTI-vel. A pécsi egyetem közleményében azt emeli ki, hogy 127. helyezésével a PTE a legjobb magyar vidéki és a második legjobb magyarországi egyetem lett. A felsőoktatási intézmények ismertetése szerint a rangsor ugyanazt a 13 teljesítménymutatót veszi figyelembe, mint a The World University Rankings. Vizsgálták az egyes egyetemi erősségeket - a többi közt - az oktatás, a kutatás, a tudástranszfer és a nemzetközi megjelenés, a "láthatóság" terén. A 378-as listára végül 42 országból kerültek fel egyetemek, Magyarországról szerepel a rangsorban az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Szegedi Egyetem, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, a Debreceni Egyetem és a Budapesti Corvinus Egyetem is.
Hatalmas ívben zuhan a magyar felsőoktatás színvonala. A THE évente közzétett, összesített listáját nem túl meglepő módon brit és amerikai intézmények vezetik. Az viszont megdöbbentő, hogy hazánk a fejlődő gazdaságú országok külön rangsorában is durván lecsúszott. A rangsorra felkerült hét magyarországi intézmény közül a Pécsi Tudományegyetem öt helyet rontott, az ELTE 8 helyet zuhant, a Szegedi Tudományegyetem 27 hellyel került hátrébb. Egyedül a Semmelweis Egyetem javított - a Rio de Janeiro-i Püspöki Katolikus Egyetemmel holtversenyben szerezték meg a 61. helyet.
A Demokratikus Koalíció ezek után semmi meglepőt nem talál abban, hogy évről évre egyre több végzős magyar diák gondolja úgy: inkább bármi áron elhagyja az országot, mint hogy az Orbán-kormány által lepusztított, elavult, forráshiányos rendszerben kapjon kiképzést. A párt felszólítja a kormányt, tegye félre az imakönyvet és a Tízparancsolatot, és sürgősen kezdjen el azon ötletelni, hogyan menthetnék meg a hajdan színvonalas magyar felsőoktatást. Egy tippet szívesen adunk: az ima itt kevés lesz - írja közleményében Arató Gergely, országgyűlési képviselő.