Az Országgyűlés alakuló ülésén tartott titkos szavazáson 143-an támogatták a fideszes Kövér László házelnökké választását. Ennél azonban kevesebb, összesen csak 133 kormánypárti politikus ül a parlamentben.
Ritter Imre német nemzetiségi képviselő kérdésünkre még aznap elmondta, hogy „természetesen” megszavazta Kövért. Így is marad azonban kilenc nem kormánypárti képviselő, aki ellenzéki létére hozzájárult a házelnök újrázásához. (A 199 képviselő közül 182-en vették fel a szavazólapot. Az „igenek” és „nemek” mellett akadt három érvénytelen szavazat és egy tartózkodás is. Ha Kövér volt az, aki tartózkodott, akkor már tíz ellenzékit keresünk.)
Hadházy Ákos, az LMP volt társelnöke nem lehetett az átszavazó ellenzékiek között, hiszen ő még a képviselői esküjét sem tette le. Kizárhatjuk a DK politikusait is, akik demonstratív módon távol maradtak a szavazástól. Kövér László ellenzéki barátait máshol kell keresni.
– Frakciónk képviselői, döntésünk értelmében, nemmel szavaztak – hangsúlyozta lapunknak Tóth Bertalan, a szocialisták képviselőcsoportjának vezetője. Erős meggyőződésem, hogy tőlünk senki nem szavazta meg Kövér Lászlót – jelentette ki Tordai Bence, a Párbeszéd képviselője és szóvivője is. Hozzátette: nem is érti, mi vitt rá ellenzéki képviselőket arra, hogy egy titkos szavazáson Kövért támogassák.
A Jobbiknál már nem ennyire egyértelmű a helyzet.
Gyöngyösi Márton, a Jobbik frakcióvezetője lapunknak elmondta: általában tiszteletben tartják a pártoknak azt a jogát, hogy eldöntsék, kit jelölnek egy nekik járó pozícióra, bizottsági elnöknek vagy például a parlament jegyzőjének. Ugyanakkor közölte: „A házelnök esetében – lévén nem egy egyszerű parlamenti tisztségről, hanem egy főméltóságról, a magyar parlamentarizmus szimbólumáról van szó – mindenkinek a lelkiismeretére bíztam a döntést, nem adtam iránymutatást.” Gyöngyösi kérdésünkre nem árulta el, hogy személy szerint ő hogyan szavazott, és – mivel „a Jobbik egy demokratikus párt” – egyik képviselőtársát sem faggatta arról, hogy a titkos szavazáson támogatta-e Kövért.
Több jobbikos képviselőt is megkerestünk. Volt, aki nem zárta ki, hogy Kövér kapott szavazatokat a Jobbikból, de ezt csak elvi lehetőségként említette:, ilyen frakciótagot nem tudott megnevezni. Mások elképzelni se tudták, hogy jobbikosok is behúzták az ikszet a házelnök neve mellé. „Szinte száz százalékig biztos vagyok abban, hogy közülünk senki sem szavazta meg” – vélekedett az egyik megkérdezett.
Az LMP – a Jobbikhoz hasonlóan – eddig azt az elvet követte, hogy tiszteletben tartja és megszavazza más pártok jelöltjeit. Értesüléseink szerint a Kövér Lászlóról szóló mostani választás a szabályt erősítő kivételek közé tartozott: a frakció „iránymutatása” szerint az LMP-sek nem támogatták a házelnököt. Nem mindegyik LMP-s bizonyult bőbeszédűnek, Demeter Márta például a párt sajtóosztályához irányította lapunkat. Szabó Szabolcs, az LMP-frakció tagja – aki eredetileg az Együtt színeiben szerzett mandátumot – elmondta, hogy „érvénytelen szavazattal értékeltem Kövér úr teljesítményét", azaz a papíron áthúzta a házelnök nevét. Szabó Szabolcs megerősítette információnkat: az LMP-ben egyértelműen az volt az iránymutatás, hogy „semmiképpen se szavazzuk meg” Kövért.
Később megérkezett az LMP-sajtó válasza, amiből az derült ki, hogy Szabó Szabolcs – igaz, csak bocsánatosan kis mértékben – eltért pártja hivatalos álláspontjától, amikor érvénytelen szavazatot adott le. A házelnök tekintetében ugyanis a „nem” volt az LMP-frakció „szavazási magatartása”.
Az ellenzéki pártok közül tehát egyedül a Jobbik bízta képviselői lelkiismeretére a döntést. Kevéssé életszerű azonban, hogy a jobbikosok jelentős része felsorakozott volna Kövér mögé. Sokkal valószínűbb, hogy más frakciókban vannak olyanok, akik nem tartották be a pártfegyelmet.