Berlin;költözés;Soros Alapítvány;

2018-05-16 07:07:00

Idáig jutottunk - "Nem tudjuk garantálni munkatársaink biztonságát"

ITT MÉG BUDAPESTEN A Soros György által fémjelzett egyetem hallgatói hamarosan Bécsbe járhatnak FOTÓ: CEU/VÉGEL DÁNIE

ITT MÉG BUDAPESTEN A Soros György által fémjelzett egyetem hallgatói hamarosan Bécsbe járhatnak FOTÓ: CEU/VÉGEL DÁNIE

Ami korábban valószínűsíthető volt, mára bizonyossá vált: hivatalosan is bejelentették, hogy a Soros Györgyhöz kötődő regionális alapítványi központ Budapestről a német fővárosba teszi át székhelyét. A New Yorkban kiadott közlemény az egyre nyomasztóbb magyar politikai és jogi környezettel indokolta a lépést.

„A magyar kormány a munkánkat becsmérli és hamis színben tünteti fel, korlátozza a civil társadalmat politikai előnyszerzés céljából, olyan taktikát alkalmazva, amelyre még nem volt példa az Európai Unió történetében” – idézte a közlemény Patrick Gaspard, a Nyílt Társadalom Alapítványok elnöke kijelentését. Az úgynevezett Stop Soros jogszabálycsomag – tette hozzá Gaspard – a legújabb ilyen próbálkozás: „Nem tudjuk tovább garantálni a munkánk és a munkatársaink biztonságát Magyarországon, és nem tudunk védelmet nyújtani az önkényes kormányzati beavatkozással szemben.”

Ismeretes: a törvény nemzetbiztonságra hivatkozva, kormányzati engedély hiányában megtiltaná minden szervezetnek, hogy a menedékkérőknek és menekülteknek tanácsot adjon vagy képviselje őket. A kormány egyértelművé tette, hogy az új jogszabályok célja a legjelentősebb magyar emberi jogi szervezetek és támogatóik – így a Nyílt Társadalom Alapítványok – ellehetetlenítése.

Az elmúlt két évben a magyar kormány több mint 100 millió eurót költött az adófizetők pénzéből egy hazugságokat terjesztő gyűlöletkampányra. A közlemény emlékeztet rá: a kormány poszterekkel és óriásplakátokkal árasztotta el az országot, amelyek második világháborús antiszemita szólamokat idéztek, és úgynevezett „nemzeti konzultációt” kezdeményezett Soros György és magyar emberi jogi csoportok ellen. A kormánybarát média hamis vádakat zúdított egyetemi oktatókra, civil társadalmi csoportok dolgozóira és az alapítványok munkatársaira.

Soros György első alapítványát 1984-ben hozta létre Magyarországon a gondolat- és szólásszabadság előmozdítása érdekében. Az alapítvány révén később iskolatej-programot támogatott, orvosi berendezéseket adományozott kórházaknak, segítséget nyújtott a legszegényebb embereknek. 2010-ben Soros György közel 1 millió euróval segítette a vörösiszap-katasztrófa károsultjait. Bár az alapítványi központ Berlinbe költözik, továbbra is támogatni fogja a magyarországi civil szervezeteket – egyebek mellett – az emberi jogok, a művészet és a kultúra, a sajtószabadság és az átláthatóság terén.

Csontos Csaba lapunknak elmondta, hogy most az alapítványnál dolgozók érdekeinek védelme és a működés zavartalan folytatásának biztosítása a legfontosabb szempont. A munkatársak jelenleg egyeztetnek a családjukkal, pontosan még nem lehet tudni, hányan költöznek át Berlinbe. Az alapítványi központ nyár végéig bizonyosan áttelepül a német fővárosba.

– A munkatársak számára felajánlották, hogy költözzenek Berlinbe. Az ajánlat valamennyi alkalmazottaknak szól, magyaroknak és külföldieknek egyaránt – mondta Csontos Csaba, a Nyílt Társadalom Alapítványok budapesti szóvivője.