külügy;CEU;

2018-05-16 07:06:00

Külügy: "bonyolult" a CEU helyzete

A kormány még mindig csak vizsgálgatja a CEU budapesti maradásához szükséges dokumentumokat, holott delegáltjai áprilisban mindent rendben találtak.

A határidőt meghosszabbítottuk, a CEU által beadott dokumentumokat az Emberi Erőforrások Minisztériumának szakemberei vizsgálják. A CEU esetében a vizsgálat bonyolultabb, mert eredetileg nem volt amerikai anyaintézménye – közölte megkeresésünkre a Külgazdasági és Külügyminisztérium azok után, hogy a Soros György által alapított egyetem elnök-rektora, Michael Ignatieff felszólította a magyar kormányt, végre írja alá a New York állammal tavaly szeptemberben közösen véglegesített megállapodás-tervezetet, ami garantálná a CEU további budapesti működését.

"Nincs más okuk, csak a kellemetlenkedés"
A 2018/2019-es tanévet még semmi nem veszélyezteti, de augusztusra már tudni kell, Bécsben vagy Budapesten indulnak jövő szeptemberben az új évfolyamok – mondta Enyedi Zsolt, a CEU rektorhelyettese.
- Márciusban, áprilisban arról beszéltek, Budapest marad a CEU otthona. Most bejelentették, már 2019-től Bécsbe vihetik képzéseik nagy részét. Mi változott?
- Azt reméltük, végre pont kerülhet az ügy végére. A magyar kormány küldöttsége egy hónapja járt az amerikai kampuszunkon, mindennel meg voltak elégedve. Kijelentették: elhárult egy fontos akadály, már csak az maradt hátra, hogy a magyar kormány aláírja New Yorkkal a megállapodást. Erre még mindig nem került sor, egy hónapja semmi hírt nem kaptunk. Nem tudunk úgy elkezdeni egy tanévet, hogy továbbra sem ismerjük, mi következik.
- Nem gondolja, hogy ezzel leendő hallgatóikban is bizonytalanságot keltettek?
- A 2018/2019-es tanévet még semmi nem veszélyezteti, azok a hallgatók, akik Budapesten kezdenek, ott is fejezik be a tanulmányaikat, erre a magyar törvények is lehetőséget biztosítanak. Ugyanez vonatkozik azokra a hallgatókra is, akik már nálunk tanulnak. A bizonytalanság a következő tanév körül alakult ki, amire idén augusztusban kell majd elkezdenünk toborozni az új diákokat. Nekik már biztosan meg kell mondanunk, hogy Budapesten vagy Bécsben indulnak az új évfolyamok.
- Úgy tudjuk, idén csökkent a jelentkezők száma.
- Érdemben nem csökkent, nagyjából ugyanannyian jelentkeztek idén is, mint a korábbi években. Egyes képzéseinken változott a hallgatók aránya: vannak olyan programok, ahova most kevesebb hallgató került be, máshova viszont többen. Összességében tehát nem csökkent a számuk, sőt a toborzás jobban sikerült, mint vártuk. Abban már nem vagyok biztos, hogy ilyen körülmények között jövőre is ugyanez lenne a helyzet.
- A Nyílt Társadalom Alapítvány biztos, hogy Berlinbe átköltözni. Ön mennyire bizakodó?
- Nem túl jó üzenet, de ránk nézve nem sokat jelent, mi teljesen más jogi státuszban vagyunk. Továbbá miért ment volna New Yorkba a kormányküldöttség, ha nem akarnának megállapodni? A kellemetlenkedésen kívül tényleg nincs más okuk arra, hogy ne írják alá a megállapodást. Mi minden eshetőségre felkészítettük magunkat.

Erre azért van szükség, mert a kormány tavaly – a Sorosellenes kampány részeként – úgy módosított a felsőoktatási törvényen, hogy az előírja, Magyarországon csak akkor működhet külföldi egyetem, ha székhelyállamában indít képzéseket. Ennek a feltételnek akkor egyedül a CEU nem felelt meg, de azóta már létrehoztak egy kampuszt a New York-i Bard College-ban. A magyar kormány delegáltjai április 13-án vizsgálták meg a helyszínt, és mindent rendben találtak. Már csak arra van szükség, hogy New York és a magyar állam képviselői aláírják a magyarországi oktatásról szóló megállapodást.

Ezért lenne baj a CEU elüldözése
- Az egyetemet azért alapították, hogy az európai, és elsősorban magyar diákok számára "hozza helybe" az amerikai felsőoktatási szellemiséget, környezetet, képzéseket. A Budapesten tanuló diákok a magyar mellett amerikai diplomát is szerezhetnek.
- Idén a Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság is elismerte az egyetem magyar és amerikai felsőoktatási rendszerek között betöltött összekötő szerepét.
- A brit Quacquarelli Symonds kutatócég idei rangsorában a CEU képzései öt tudományterületen is a világ 100 legjobb programja közé kerültek.
- Kutatási pályázatokon jelentős külföldi forrásokat sikerült szerezniük, amikkel a magyar felsőoktatást gazdagították.
- A CEU könyvtára az egyik legjobban felszerelt egyetemi könyvtár, kutatói műhely az országban, igazgatója, Diane Geraci korábban a Harvard Egyetem könyvtárosa is volt.
- Az egyetem oktatói között számos világhírű professzor, tudós van. A magyar kormány CEU-ellenes lépései a nemzetközi akadémiai közösséget is felháborították.

Rejtély, hogy az Orbán-kormány számára mi olyan bonyolult. "A CEU teljesítette kötelezettségeit. Itt az ideje, hogy Magyarország kormánya is megtegye ugyanezt" – monda Ignatieff. A tegnapi Washington Postnak úgy nyilatkozott: ha nyárig nem születik megegyezés, Bécsbe költöznek. (Itt érdemes felidézni: a CEU tavasszal bejelentette, hogy Bécsben nyit kampuszt, ám jelezték rögtön azt is: nem költöznek, az osztrák intézmény csak kiegészíti majd a budapesti egyetemet.)

A rektor minderről annak tudatában jelentette ki, hogy az egyetem maga mögött tudhatja az amerikai kormány egyértelmű támogatását. Az Egyesült Államok leendő budapesti nagykövete múlt heti szenátusi meghallgatásán – nyilván hivatalos jóváhagyással – kijelentette: a CEU az Egyesült Államok és Magyarország számára is fontos intézmény, ezért kérni fogja a magyar kormányt, lépjen egyet hátra és tekintse át, mit adott a Közép-európai Egyetem Magyarországnak. David Cornstein álláspontja szerint a magyar néppel szembeni bűn lenne elüldözni Budapestről a CEU-t, és egyáltalán, bármely egyetemet.

Timmermans: szenved a demokrácia
Frans Timmermans, az Európai Bizottság első alelnöke Twitter üzenetében sajnálatosnak nevezte az alapítvány budapesti irodájának bezárását. Kifejtette, szenved a demokrácia ott, ahol egy olyan civil társadalmi szervezet, amely dinamikus és toleráns demokráciák kiépítését segíti, fenyegetve érzi magát, és úgy ítéli meg, hogy már nem képes munkájának elvégzésére.
Ausztriában koalíciós feszültséghez is vezethet, ha a CEU Bécsbe teszi át székhelyét. Johann Gudenus, a kormánykoalíció kisebbik tömörülése, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) frakcióvezetője a Die Pressében áprilisban megjelent interjújában ugyanis megalapozottnak tartotta azokat a „szóbeszédeket”, amelyek szerint Soros György is szerepet játszhatott abban, hogy érkeztek bevándorlók Európába. Sebastian Kurz kancellár azonban visszautasította ezt. A fejlemények nyomán ismét fellángolhat a vita az ÖVP és az FPÖ között.
Gudenus tegnap nem kommentálta, hogy a Nyílt Társadalom Alapítványok nemzetközi irodája beszünteti budapesti működését. „Ez az alapítvány döntése, nem ismerem a hátterét” - közölte tegnapi sajtóértekezletén. A liberális NEOS párt nyílt állásfoglalást követelt az osztrák kormánytól. A párt elnöke, Beate Meinl-Reisinger szerint Kurz kancellárnak „állást kell foglalnia európai parlamenti frakciótársa, Orbán Viktor vállalhatatlan politikája ellen”. Hozzátette, a célzott antiszemita kampánynak nem lehet többé helye Európában, s a Soros alapítvány ügye fel kell hogy ébressze Európa demokratikus erőit.