Kína;államkötvény;letelepedési kötvény;letelepedési program;Lian Wang;

2018-05-16 10:58:00

Új letelepedési program indulhat, a Bevándorlási Hivatal "garanciájával"

Új magyar letelepedési programot hirdetnek Kínában - olvasható a Direkt36 cikkében. A korábbi kötvényprogramban is résztvevő vállalkozó áll a háttérben. A Menekültügyi és Bevándorlási Hivatal közreműködése miatt állítólag garantált a program működése - bár ezt a hivatal tagadja.

A Széchenyi-fürdő és Mátyás-templom fotóival illusztrálva jelent meg egy hirdetés az egyik legnagyobb kínai közösségi oldalon: új bevándorlási program indul Magyarországon. Az új lehetőségről - amiről állítólag már hónapok óta beszélnek a piacon - a WeChat nevű felületen három cikk is elérhető, amelyben az LSP International Limited nevű hongkongi cég reklámozza a programot. A cég által nagyon kedvező bevándorlási lehetőségként hirdetett befektetési program „hivatalos indulását” április 21-én jelentették be.

A vállalkozás tulajdonosa Lian Wang kínai üzletember, aki részt vett a tavaly felfüggesztett kötvényprogramban is. Az új program keretében 25 millió forintnyi ingatlanbefektetés és 50 ezer eurós (15,7 millió forintos) ügyintézési díj ellenében kínál magyarországi tartózkodási engedélyt az LSP International Limited. A cég a lakásvásárlásban is segít, több mint harminc budapesti lakást hirdetnek eladásra. A legolcsóbb, 8. kerületi ingatlant 24,5 millió forintért hirdetik, de a Hősök tere közelében kínálnak egy 380 négyzetméteres, „neo-reneszánsz, palotaszerű” ingatlant is, 1,7 millió euróért (538 millió forintért).

A cikk szerint az új konstrukció előnye, hogy mindössze 2-3 hónapot vesz igénybe a jelentkezési folyamat. A vásárlók maximum 5 éves, gyermekeik pedig 3 éves magyar tartózkodási engedélyt kaphatnak. Ehhez nincs szükség nyelvtudásra, nem kell interjún részt venni, és nem ellenőrzik a befektetők vagyonának az eredetét sem. A magyar tartózkodási engedéllyel szabadon utazhatnak a Schengen-zóna országaiban, és három év elteltével letelepedési engedély is igényelhetnek.

Bár a magyar kormány eddig semmit nem közölt egy új bevándorlási program indulásáról, és a magáncég is kiemeli, hogy az ingatlanbefektetési bevándorlás nem egy állami program, a hirdetésük arra utal, hogy már egyeztettek róla állami szervvel: „a bevándorlási ügyvéd és a Bevándorlási Hivatal között, a jelentkezés pontos részleteiről szóló egyeztetések eredményei alapján a program működése garantált.” – írja a cég. Wang cége nem reagált az ezzel kapcsolatos újságírói megkeresésre.

Kormány: a program egy hazugság
A magyar kormány semmiféle ingatlanalapú letelepedési programot nem indított és nem támogat - írja közleményében a Kormányzati Tájékoztatási Központ. "Az úgynevezett program egyszerűen hazugság, a szóban forgó cég ellen a Külügyminisztérium megteszi a szükséges lépéseket" - hangsúlyozzák, hozzátéve: aki ingatlanvásárlásra hivatkozva ad be kérelmet, nem kap automatikusan sem tartózkodási, sem letelepedési engedélyt.

Az ingatlanbefektetési bevándorlás ugyanarra a jogalapra épül, mint korábban a kötvényprogram. A 2007-es, külföldiek tartózkodását és beutazását szabályozó törvény teszi lehetővé, hogy magyar papírokat kapjanak azok a külföldiek, akiknek „beutazásához és tartózkodásához magyarországi befektetéseire tekintettel nemzetgazdasági érdek fűződik”. A kötvényprogram indulásakor egy törvénymódosítás ezt azzal egészítette ki, hogy nemzetgazdasági érdeknek kell tekinteni különösen azt, ha valaki államkötvényt vásárol.

A Rogán Antal által kezdeményezett, 2013 és 2017 között működő kötvényprogram az elmúlt évek egyik legellentmondásosabb kormányzati projektje volt. A kormányzati "migránsozás" ellenére, tehetős külföldiek a kötvényprogramon keresztül 250-300 ezer euróért (78-94 millió forintért) vásárolhattak magyar papírokat. Így közel húszezer EU-n kívüli állampolgár kapott magyar letelepedési engedélyt, köztük olyanok is, akik komoly biztonsági kockázatot jelenthetnek az ország és az EU számára.

A kötvények értékesítésével többnyire offshore cégek foglalkoztak. A 40-60 ezer eurós ügyintézési díjakból több mint 244 millió euró (77 milliárd forint) bevétele származott a kínai kötvényárusítással foglalkozó cégnek. A közvetítő cégek ismét jelentős bevételhez jutnak: az ingatlanprogramban 50 ezer euró ügyintézési díjat számolnak fel, többek között a „jogi- és projektmenedzsment költségek” fedezésére.

Ugyanaz az üzleti kör profitálhat az új ingatlanbefektetési bevándorlásból is. Az LSP International egyetlen részvényese és egyik igazgatója Lian Wang - ugyanaz a kínai üzletember, akit a kínai kötvényárusítással megbízott Hungary State Special Debt Management Fund (HSSDF) egyik részvényeseként is megneveztek. A hongkongi cégen keresztül Lian Wang a tulajdonosa és egyik ügyvezetője a magyarországi Landing Service Provider Kft.-nek is - ennek érdekessége, hogy egyes jogi ügyeiben a korábban Rogánt és Habonyt is képviselő, a kötvényprogramban is részt vevő Kosik Kristóf ügyvédi irodája járt el. Egy másik cégben Kosik pedig Lian Wang kézbesítési megbízottja.

Az LSP-n kívül más cég is reklámoz hasonló, ingatlanbefektetéssel kapcsolatos lehetőségeket. A budapesti székhelyű Helpers Hungary Kft., amely korábban a kötvényprogrammal kapcsolatos szolgáltatásokat is kínált, most arra buzdítja a külföldieket, hogy legalább két ingatlant vegyenek, összesen körülbelül 200 ezer euró (63 millió forint).

A teljes cikk itt olvasható.