lopás;szuverenitás;

2018-05-17 08:15:00

A lopás szuverenitása

Természetesen nem állítom azt, hogy a miniszterelnök, illetve környezete lop, de azt igen, hogy minden látszat erre mutat. Sőt nem is csak a látszat. A Corvinus Egyetem mára épp e mondásával világhírűvé vált rektorának bon mot-ja szerint "amit korrupciónak neveznek, az gyakorlatilag a Fidesz legfőbb politikája". Lánczi András pedig tudja, miről beszél, hiszen a nem-pénzmosoda Századvég-csoportnak jó néhány milliárdot tömött a zsebébe a kormány épp abban az időszakban, amikor ő volt a Századvég Alapítvány kuratóriumi elnöke.

Azt viszont megbecsülni sem merem, hány évvel rövidíti meg a lopás – illetve annak látszata - Orbán Viktor és környezete életét. Bár a miniszterelnök most 2030-ig tervez, jobban teszi, ha Kásler Miklósra hallgat - és miért ne tenné, hiszen ő jelölte az egészségügyet is felügyelő EMMI élére -, aki megmondta: a halálos betegségek 70-80 százaléka "a Tízparancsolat betartásával elkerülhető". Bár laikus vagyok, rémlik, mintha a hetedik a lopás tilalmáról szólna, persze pusztán higiéniai célzattal. (A tizedik meg kifejezetten arra int, hogy mások tulajdonát ne kívánd meg.) Az újabban kereszténydemokráciát építő kormányunk komolyabban vehetné magát e téren is, nem téve ki magát mindenféle halálos betegség kockázatának.

Maradva a lopásnál, Lánczi eufemizmusával a Fidesz legfőbb politikájánál, a korrupciónál, más szóval a hazai vállalkozói réteg - értsd: oligarchák - megerősítésénél, nem árt felhívni rá kormányunk figyelmét, hogy még a NER törvényei szerint is bűncselekmény a korrupció. Hogy ezen túl, morálisan hogyan ítéljük meg, az lehet vita tárgya, de az elég gyenge érv, hogy néhányan azért lophatnak, mert "ez egy politikai elképzelés végrehajtása" (©Lánczi). Miért jó nekünk, magyar adófizetőknek az a politikai elképzelés, hogy Mészáros, Tiborcz vagy bárki más számára engedélyezett a lopás (bocsánat, korrupció)? Mit nyer az ország többi lakosa a Fidesz legfőbb politikájával? Miért gondolhatja a kormányfő, hogy a játékvonattal és egykori Habsburg-kastéllyal is kiegészített stadionja nem közpénzből épült, hanem politikai elképzelés alapján?

Az egyik lehetséges válasz az, hogy ugyan a NER-ben is bűncselekmény a korrupció, de a kormánypárti politikusok és környezetük kivételnek számít. Ebben segítségükre van az úgynevezett független ügyészség, annak is legfüggetlenebb vezetője. Ismét csak a látszatra kell hivatkoznom: kívülről úgy tűnik, mintha az ügyészség semmit nem tenne a kormánypártiak és oligarcháik lenyúlásai ügyében.

Ezért nem csatlakozik kormányunk a tervezett Európai Ügyészséghez, amely országhatárokon is átnyúló nyomozásokat folytathatna, például az uniós források elosztása ügyében, és közvetlenül is bíróság elé vihetné a feltárt ügyeket. Trócsányi László miniszter azonban szuverenitási kérdésnek nyilvánította a csatlakozás ügyét. Az a Trócsányi, akinek korábbi ügyvédi irodája, amelyben ma is tulajdonos, számtalan kormányzati megbízást kapott minisztersége idején.

Vagyis az Uniónak coki, a lopás a mi szuverén jogunk. Ugocsa non coronat.