Kína;Angela Merkel;

2018-05-24 07:32:00

Merkel nehéz küldetése Kínában

Angela Merkel ma tizenegyedik alkalommal látogat Kínába kancellári megbízatása óta. Többször járt az országban bármely más nyugati vezetőnél, ami azt jelzi, rendkívül fontosnak tartja a jó kapcsolatokat Pekinggel. „A kínaiak ezt értékelik is” - írta pekingi életrajzírója, Csao Juan. Meglátása szerint mostani látogatása még a korábbiaknál is fontosabb, s még jobban elmélyítheti a két állam közötti jó kapcsolatokat. Különösen a gazdaságot érintő kérdésekben. Az Egyesült Államok ugyanis alaposan megkeverte a kártyákat azzal, hogy importvámokat vetne ki az amerikai acélra és alumíniumra. Bár végül mind Kína, mind az Európai Unió mentesülhet az intézkedés alól, Peking és az EU szorosabb együttműködésre van ítélve, hogy csökkentsék az Egyesült Államoktól való függőséget.

Pekingben is egyetértenek azzal, minél rosszabb Washington és Kína viszonya, annál fontosabb partner az ázsiaiak számára Európa. A közeledést azonban nehezíti Peking agresszív felvásárlási politikája, ami különösen a német-kínai viszonyban kelt zavart. Az ország tíz szektorban világelső kíván lenni, ezért állami pénzből mind több európai cég részvényeit veszik meg, s ez különösen a német vállalatokat érinti hátrányosan.

A kínaiak előszeretettel vásárolnak olyan német vállalatokat, amelyek segítségével értékes német technológiára tesznek szert. A Német Gazdasági Minisztérium már 2016-ban jelezte, meg akarja védeni technológiai cégeit az ellenséges felvásárlásoktól. Ugyanakkor kedvező fogadtatásra talált Berlinben a kínai pénzügyminiszternek az a néhány nappal korábbi bejelentése, amely szerint a gépkocsikra kivetett importvámokat július 1-től 25-ről 15 százalékra csökkentik.

Külpolitikai kérdésekben nincsenek döntő különbségek Merkel és vendéglátója, Hszi Csin-ping elnök véleménye között. A klímapolitika, a kereskedelmi szerződések, Észak-Korea, vagy az iráni nukleáris megállapodás ügyében sem lehetnek jelentősebb viták. Nem így az emberi jogokat érintő témákban. Nem zárható ki, hogy Merkel szót emel azért: Kína engedje ki az országból Liu Hsziát, a Nobel-békedíjas Liu Hsziao-po özvegyét.