Siobhán Donohue a harmadik gyermekét várta 2011-ben, amikor egy rutin ultrahang vizsgálatnál elkomorodott a szonográfus. „Nem látom a baba fejének a tetejét” – emlékezett vissza az ír nő a szakember szavaira a The Guardianben írott véleménycikkében. A monitoron tisztán látszott, hogy a magzat nem fejlődik rendesen, anenkefáliában szenved, vagyis hiányzik az agya egy jelentő része.
Donohue, aki maga is orvos, pontosan tudta, hogy ez mit jelent: végigcsinálja a terhességet – tudván, hogy a csecsemő a méhen kívül már aligha lesz életképes –, vagy megszakítja a várandósságot. Ez utóbbira azonban nem lett volna lehetősége Írországban, ahol az 1983 óta érvényben lévő, rendkívül szigorú abortusztörvény miatt az anyának és a magzatnak egyenlő az élethez való joga, már a fogantatás pillanatában. A terhességet kizárólag akkor lehet megszakítani, ha az anya élete veszélyben forog (Donohue esetében ez nem állt fent). Tehát nemi erőszak, súlyos fejlődési rendellenesség, vagy nem kívánt terhesség esetén sem lehet legális keretek között megszakítani a terhességet. Az egyetlen törvényes út, a külföldön végrehajtott abortusz.
Donohue ezért férjével egy reggel felszállt az üzletemberekkel és leánybúcsúra igyekvő vidám nőkkel teli liverpooli járatra, hogy megkezdje élete legnehezebb utazását. A most negyvenes évei végén járó nő úgy véli, kevésbé lett volna traumatikus az élmény, ha nem „száműzetésben”, hanem otthon, szerető családja körében zajlott volna terhesség megszakítása. Rendkívül sok nőnek jut osztályrészül az, ami Donohue-nek: 2016-ban 3265 nő kelt át az Ír-tengeren, hogy Angliában vagy Walesben lássák el őket. Összehasonlításképp: ugyanebben az évben mindössze 25 legális abortuszt végeztek Írországban – olvasható a NewsMavens hírportálon.
Épp ezért Donohue is egyike azoknak, akik pénteken igennel fognak szavazni, vagyis az abortusztörvény lazítására. A katolikus Írországban évtizedek óta rendkívül megosztó ez a téma. Egy április végi közvélemény-kutatás szerint a lakosság 47 százaléka támogatja az alkotmány nyolcadik kiegészítésének visszavonását, s egyúttal azt, hogy a nők a 12. hétig legálisan megszakíthassák a terhességet. Még a kormányfő, Leo Varadkar is felszólalt az ügyben, s azt mondta, támogatja a nők terhességmegszakításhoz való jogát.