„A bőr nem felejt" - halljuk gyakran. Fényvédelem nélkül túl sok UV-sugárzás érheti a bőrünket, amely felelős az egyik legagresszívabb bőrdaganat, a melanoma kialakulásáért. Ha az évek során többször leégtünk, esetleg hólyagok is kialakultak a bőrégés helyén, nagyobb az esély a káros elváltozásra. A bőr látszólag meggyógyul ugyan, de az ártalmak összeadódnak. Fokozottan veszélyeztetettek azok, akiken sok anyajegy található, ugyanis a daganat az esetek egy részében a meglévő anyajegyekből alakul ki, de anyajegymentes bőrfelszínen is megjelenhet.
"Sokan úgy gondolják, velük ez nem történhet meg, ám ne bízzuk a véletlenre egészségünket” – mondta dr. Fáy Andrea, a Budai Egészségközpont bőrgyógyász szakorvosa.
Mit kell tudni a melanomáról?
A betegség leginkább a negyven év fölöttieket érinti, de már egyre nagyobb számban fordul elő a 20-as, 30-as korosztálynál is. A melanomára való hajlam öröklődhet, ezért akinek a családjában előfordult a betegség, azoknak még jobban kell vigyázniuk magukra, és rendszeresen szűrővizsgálatra célszerű járniuk. A rizikót fokozza a bőrtípus: akiknek világos a bőrük és a hajuk, illetve a vörös hajúak és szeplősek, különösen veszélyeztetettek.
Illusztráció: Shutterstock
Hogyan ismerhető fel?
Ha sok anyajegy található a testünkön, ajánlott az évenkénti rendszeres szűrővizsgálat. Ám, ha elváltozást tapasztalunk valamelyiken, vagy újat veszünk észre, ne halogassuk felkeresni a szakorvost. Az időben felfedezett és diagnosztizált daganatnál akár 100 százalékos is lehet a gyógyulás esélye.
Milyen tünetei lehetnek?
- Az eddig kerek, szabályos anyajegy szabálytalanná válik,
- a színe világosbarnáról sötétre változik,
- megnő, a felszíne megváltozik,
- vérezni, váladékozni kezd,
- a környékén a bőr viszket, begyullad.
Hogyan előzhető meg?
„Unalmasnak tűnhet folyton a rendszeres szűrővizsgálat és fényvédelem fontosságáról, a szolárium mellőzéséről és a napozás szabályainak betartásáról olvasni vagy hallani, de mivel egyre több a melanomás beteg, nem lehet elégszer felhívni a figyelmet. Pedig az időben diagnosztizált betegség kis eséllyel okoz áttétet, így jól gyógyítható. Ha körültekintők vagyunk, egészségesen és boldogan élvezhetjük a simogató napsugarakat” – hangsúlyozta a szakorvos.