futball;válogatott;

2018-06-11 07:51:00

Igenis fejlődött a válogatott – kommunikációban

Négy mérkőzés, három vereség: a szombaton Ausztráliától is kikapó magyar labdarúgó-válogatott tagjai a gyászos mérleg ellenére is a kapitányi ajánlásnak megfelelően nyilatkoztak.

Mióta a nemzeti csapat a belga szakember irányításával készül, a válogatott márciusban 3-2-re kikapott Kazahsztántól és 1-0-ra Skóciától, júniusban pedig egy fehéroroszországi 1-1-es döntetlen után 2-1-es vereséget szenvedett Ausztráliától

„Profiknak kell lennünk a nyilatkozatainkban, megfelelő módon kell kommunikálnunk a véleményünket” – zárta a Népszava kérdésére adott válaszát még pénteken Georges Leekens, a nemzeti tizenegy belga szövetségi kapitánya. A tréner az ausztrálok elleni, a hajrában egy-egy öngólt is hozó, végül 2-1-re elveszített találkozó előtt reflektált Elek Ákos korábbi felvetéseire; a középpályás a szerdai, fehéroroszországi 1-1 után mondta el kritikus véleményét a válogatott körül zajló munka kapcsán.

A szombaton látott együttes annyit mindenképpen megérdemel, hogy kiemeljük: az első félidő alapján akár gólokkal is vezethetett volna, ezúttal a játékosok akarására, harciasságára igazán nem lehetett panasz. Később azonban érvényesült a sportág örök igazsága (a helyzeteket értékesíteni kell), hiszen a folytatás védelmi hibáit már nem bírta el a szeptemberben kezdődő Nemzetek Ligája előtt utoljára fellépő együttes, amely háromból a harmadik meccsét bukta el 2018-ban az Üllői úti stadionban.

„Az első gólnál a jobb oldalunkon meg tudtak minket bontani, hozta befelé az ausztrál játékos a labdát, elrúgta a hosszún, én pedig későn reagáltam rá. Nagyon közel jött a Vinihez (Vinícius Paulo – a szerk.) a labda, nem tudtam, hogy ő milyen megoldást választ majd, ezért nem mertem korábban elindulni. Miután ő elengedte, én már ütemkésésben voltam. Úgy éreztem, hogy kicsit meg is ült a labda, nem úgy pattant, ahogy vártam. A mi gólunk előtt Fiola Attila nagyon szépen centerezett középre, szerencsés körülmények között egyenlítettünk, ám a végén a Kádi (Kádár Tamás) menteni szeretett volna, de szerencsétlenül ért bele – magyarázta a második játékrészre csereként beálló kapus, Dibusz Dénes, aki érdeklődésünkre azt is elmondta, hogy sikerélmény híján mi jelenthet kapaszkodót a Nemzetek Ligája kezdetét megelőzően. – A szombati első félidei játékunk jobb volt, mint az eddigi mérkőzéseken tapasztalható. Jó ellenféllel szemben tudtunk időszakonként dominálni és helyzeteket kialakítani, szerintem az ausztrálok elleni első félidőre lehet építeni.”

Dibusz klubtársa, a szintén Ferencváros-futballista Lovrencsics Gergő bár csalódott volt az újabb vereség miatt, amikor egy rövid összegzésre kértük, ugyancsak talált pozitívumokat.

„Nem jól kezdtük ezt a tavaszt, de az Ausztrália elleni meccsen is sok volt a pozitívum, ezekre kell alapozni. Megmutattuk, hogy igenis tudunk harcolni és lehetőségeket kialakítani. Noha nem sikerült értékesíteni a helyzeteket, eljutottunk odáig, hogy voltak lehetőségeink, ezt sem szabad figyelmen kívül hagyni” – mondta a 24-szeres válogatott focista.

Négy mérkőzés, három kudarc és egy döntetlen után befejeződött a gyakorlómeccsek ideje, a következő találkozó már tétre megy. Innen nézve a helyzet kevésbé tűnik vidámnak: az építkezésre szánt fél évben vajmi kevés érdemi előrelépés volt tapasztalható, a nyilvánvalóan az adott játékosállományból gazdálkodó kapitány eddigi legnagyobb vívmánya pedig szemlátomást az, hogy „belenevelte” a futballistákba a kötelező optimizmust.

A szavak szintjén már jók vagyunk – a tavaszi szezonban látottak alapján viszont ahhoz még több kell, hogy a pályán is újra sikeres legyen a magyar válogatott.

Finnországtól Finnországig
Következő mérkőzését az európai szövetség új sorozatában, a Nemzetek Ligájában vívja a magyar válogatott: szeptember 8-án Finnország lesz az ellenfél idegenben. Három nappal később Görögország jön Budapestre, majd októberben a magyarok látogatnak a görögökhöz (előbbi meccs zárt kapus lesz) és Észtországba is. Magyar szempontból november 15-én és 18-án az észtekkel és a finnekkel szembeni összecsapásokkal zárul a NL.