könnygáz;gumibotrány;rendészeti szervek;NÉBIH;őrkutya;vagyonőrök;

2018-06-22 16:28:00

Gumibotos rendészek kísérik majd a Nébih ellenőreit

Az élelmiszer-rendész akár a passzív ellenállást is erőszakkal törheti meg. Épp csak az nem tiszta, hogy miért van szükség az új rendvédelmi alakulatra.

Külön rendészeti egység vigyázza majd az élelmiszer-biztonsági ellenőrök munkáját -derül ki a legfrissebb Magyar Közlöny egyik rendeletéből, amit a Zoom.hu szúrt ki először.

Az élelmiszer-rendészek a pisztolyon kívül szinte minden kényszerítőeszközt megkapnak: gumibotot, könnygázsprét vethetnek be, munkájukhoz pedig jól kiképzett őrkutyát is kérhetnek – munkájuk során egyenruhát és szolgálati igazolványt fognak viselni.

Mint a Közlönyből kiderül, rendész olyan kormánytisztviselő lehet, aki elvégzett egy 40 órás vagyonőr tanfolyamot, és kötelező jelleggel részt vesz a későbbi taktikai képzéseken. Vagyis, diplomás vegyészmérnökökre, illetve élelmiszer-technikusokra aggatnak majd gumibotot, akik erőszakkal is felléphetnek majd az ellenőrzési helyszíneken, maguk, illetve kollégáik védelmében.

A rendelet hosszan részletezi, hogy az élelmiszer-rendész milyen körülmények között és módszerekkel vethet be fizikai kényszert: a gumibotos kormánytisztviselőknek joga lesz a passzív ellenállást tanúsító (tehát nem agresszív) személyekkel szemben is erőszakot alkalmazni, de terhes nőket, gyerekeket azért ők sem zaklathatnak.

Héja, trikolór napkorong – ilyen lesz majd az élelmiszer-rendész jelvénye Forrás: Magyar Közlöny

Héja, trikolór napkorong – ilyen lesz majd az élelmiszer-rendész jelvénye Forrás: Magyar Közlöny

A rendkívül részletes rendelet még a rendészek szolgálati jelvényét is pontosan leírja, épp csak az indoklás hiányzik belőle– csak azt nem lehet tudni, hogy az agrárminiszter miért tartotta szükségesnek az élelmiszerrendész osztag felállítását.

Lapunk a Nébihtől próbálta megtudni, hogy miért volt szükség az alakulat felállítására, tavaly hány alkalommal érte munkatársaikat támadás, fizikai erőszak - és ha ilyen történik, miért nem a rendőrséghez fordulnak, saját rendvédelmi erő felállítása helyett, ahogy normális esetben szokás. Az élelmiszer-biztonsági hivatal későbbi választ ígért, ha reagálnak, frissítjük cikkünket.