Németország;Erdogan;nép;

2018-06-25 18:06:00

Az ő elnökük – Tarolt Erdogan Németországban

A külföldön élő törökök körében igen magas Recep Tayyip Erdogan népszerűsége, ezt bizonyították sorra az utóbbi évek választásai. A két török származású, de már Németországban született német válogatott labdarúgó Mesut Özil és Ilky Gündogan esete, akik német állampolgárként adták arcukat és nevüket az autoriter török elnök kampányához, széles nyilvánosságot adott a tagadhatatlan és sokak által érthetetlen jelenségnek. Mindkét sportoló személyesen találkozott Erdoganal, mezzel kedveskedve neki, Gündogan egyenesen olyannal, amelyben saját elnökének nevezte a török államfőt.

Az előzmények tükrében már nem is jelentett különösebb meglepetést, hogy Erdogan és az AKP tarolt Németországban, ahol a közel hárommilliós török közösségből 1,4 millió ember egyben török választópolgár is. A német dpa hírügynökség szerint az elnök és a kormánypárt nagyobb arányban nyert itt, mint Törökországban.

Az Igazságosság és Fejlődés pártja, az AKP Törökországban önmagában csak 42,5 százalékot ért el, szövetségesével, az ultranacionalista MHP-val szerzett egyszerű többséget, 53,61 százalékot. A németországi török választók körében viszont 56,3 százalékos támogatottsággal büszkélkedhet Erdogan pártja.

A németországi török közösség szóvivője a német sajtónak úgy nyilatkozott, hogy az elnök népszerűsége a hatvanas években kivándorolt törökök érzelmeivel magyarázható. Sokan igen konzervatív környezetből vándoroltak ki munkavállalás céljából, őket, mint fogalmazott, „kevésbé foglalkoztatja az emberi jogok kérdése. Az ő szemükben Erdogan az, aki kórházakat, autópályákat és kereskedelmi központokat épített”.

A hárommilliós közösséget évek óta komolyan megosztja az ankarai hatalomhoz való viszonyulás kérdése. Erdogan hívei Berlin utcáin ünnepeltek hétfő reggel, mások viszont aggódnak a törökországi fejlemények miatt.

Fotó: Paul Zinken / DPA /AFP

Fotó: Paul Zinken / DPA /AFP

Autókonvojokkal, török zászlókkal, „Erdogan a mi vezetőnk” feliratokkal vonultak az ünneplők a német fővárosban. Cem Özdemir, török származású német politikus, parlamenti képviselő, a Zöldek volt társelnöke éles szavakkal bírálta az ünneplőket, s egyben Erdogan minden németországi támogatóját. „Ez mindannyiunkat el kellene, hogy gondolkoztasson. Ők nem csupán a diktátort ünneplik, magatartásukkal egyben a demokráciát is elutasítják, figyelmeztetett a zöld politikus.

Ausztriában is Erdogan hívei voltak többségben, az osztrák szélsőjobb máris meglebegtette, hogy haza kellene küldeni mindenkit, aki a diktátorra szavazott. Johann Güdenus, a Szabadságpárt, FPÖ alelnöke kommünikében jelentette be, hogy azok akik hozzájárultak Erdogan választási győzelméhez „nem tartoznak Ausztriához”. Güdenus közölte, az ausztriai törökök 72 százaléka voksolt Erdoganra és pártjára, ami véleménye szerint azt bizonyítja, hogy a törökök ausztriai integrációja sajnálatos kudarc volt, az elnökre szavazóknak pedig sokkal jobb helyük lenne Törökországban, mint Ausztriában.

Nyugati szomszédunkban 270 ezer török él, közülük 107 ezer szavazópolgár. A vasárnapi választáson az ausztriai jogosultak mintegy fele vett részt.