USA;bevándorlók;laktanyák;Trump;

2018-06-25 19:08:00

"Migránsokat" a laktanyába

Két katonai laktanyában alakítanak ki átmeneti szállásokat az Egyesült Államokba illegális úton bejutott családoknak – közölte James Mattis amerikai védelmi miniszter.

A részleteken – mondta – még dolgoznak, olyannyira, hogy egyelőre azt sem tudta megmondani, melyik két bázist jelölik ki erre a célra. A migránsok zöme mexikón át érkezik, így az amerikai média elsősorban Texasban található támaszpontokra tippel. Azt sem tudni még, hogy hány családról lehet szó, de az előző napokban a médiajelentések 2000-2500 olyan gyerekről szóltak, akiket elválasztottak szüleiktől, mert a tiltott határátlépő felnőtteket a „zéró tolerancia” jegyében őrizetbe vették. Ezt a gyakorlatot a minap Donald Trump a széles körű társadalmi felháborodás miatt elnöki rendelettel beszüntette, és 522 gyereket rövid úton vissza is juttattak a szülőkhöz, és immár együtt őrzik őket.

Az amerikai törvények bűncselekménynek minősítk a tiltott határátlépést, és az igazságügyi tárca erre alapította a „zéró tolerancia” gyakorlatot. Most azonban republikánus törvényhozói körökben felmerült, hogy újra kellene szabályozni a kérdéskört. Pau Ryan, a Képviselőház elnöke szerint a szülőknek és gyerekeiknek akkor is együtt kellene maradniuk – mégpedig nem csak elnöki dekrétum alapján, hanem törvénynél fogva –, ha a szülőket őrizetbe veszik.

Az elnök azonban a jelek szerint nem akar belenyugodni abba, hogy a migrációval szembeni fellépés keménységének - a humánum jegyében - van egy bizonyos társadalmi tűréshatára az Egyesült Államokban. Egyik friss Twitter-bejegyzésében az illegális bevándorlók mindenfajta jogi eljárást mellőző visszatoloncolásának az ötletét vetette fel. Szerinte a határt illegálisan átlépőket azonnal vissza kell küldeni azokba az országokba, ahonnan útra keltek, és nem kellene lefolytatni a szokásos menedékkérelmi eljárást.

"Nem engedhetjük meg, hogy ezek az emberek lerohanják országunkat. Amikor valaki belép, azonnal, bírók és menekültügyi bírósági eljárás nélkül vissza kell vinni őket oda, ahonnan jöttek. Rendszerünk megcsúfolja a jó bevándorlási politikát, a törvényességet és a rendet" – írta Trump.

Az Egyesült Államokban a törvények biztosítják az illegális migránsoknak is azt a jogot, hogy kitoloncolásuk előtt bíró hallgassa meg őket.