ENSZ;WHO;Egyesült Államok;

- Amerika utálja az anyatej-párti országokat - Dübörög a tápszer-lobbi

Erélyesen kiállt az Egyesült Államok delegációja egy WHO határozat elfogadása ellen, és tucatnyi országot vettek rá fenyegetéssel az együttműködésre. Mégsem jártak sikerrel.

Több évtizednyi kutatás alapján fogadta el az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) a szoptatás fontosságát hangsúlyozó határozatot idén tavasszal - ám, mint a New York Times írja, a döntés meghozása nem ment zökkenőmentesen. Az Egyesült Államok delegációja határozottan szót emelt a megfogalmazás felvizezése mellett - a gyermektápszer gyártók érdekében. Kivetették volna a szövegből többek közt a kormányokat arra felhívó passzust, hogy támogassák a szoptatás lehetőségét, továbbá a szakértők szerint káros mellékhatásokat előidéző tápszerek hirdetéseinek korlátozására felszólító szövegrészt sem hagyták jóvá.

Mikor a meggyőzés nem jött össze, fenyegetéssel próbálkozott az amerikai delegáció.

Ecuadorral szemben kereskedelmi korlátozások bevezetését és a katonai támogatás megszüntetését helyezték kilátásba, ha nem állnak melléjük - illetve a tápszer-lobbi mellé -, és az eredmény nem is maradt el. A New York Times értesülései szerint még vagy egy tucatnyi, főleg afrikai és latin-amerikai országot kényszerítettek együttműködésre ilyen módon.

Végül mégsem járt sikerrel az Egyesült Államok: Oroszország közbelépett és felkarolta az ügyet. Az orosz delegáció benyújthatta a javaslatot anélkül, hogy fenyegetést kapott volna.

A tápszeripar jelenleg egy 70 milliárd dolláros üzletág világszinten, melyet néhány amerikai és európai vállalat dominál. Az utóbbi időben ugyan lassult az iparág bővülése, de így is 4 százalékos növekedésre lehet számítani 2018-ban.

Az amerikai külügyminisztérium arra hivatkozva utasította el a történtek kommentálását, hogy bizalmas diplomáciai beszélgetéseket érintene.

Az egészségügyi minisztérium elismerte, hogy változtattak volna a szövegezésen, de tagadta, hogy részt vett volna Ecuador fenyegetésében. "Nem minden nőnek van lehetősége gyermeke szoptatására" - hangsúlyozták nyilatkozatukban, hozzátéve: nem akarnak fölöslegesen újabb terheket róni ezekre a nőkre.

Az Egyesült Államok ugyanezen a genfi tárgyaláson többek közt szót emelt a szegényebb országoknak életmentő gyógyszerek beszerzésében nyújtandó támogatás ellen is.

 Ebben szintén nem jártak sikerrel.

Theresa May számára nagy csapás David Davis lemondása: azt jelenti ugyanis, hogy nő a nyomás a toryk keményvonalas, a Brexitet minden áron támogató szárnya felől. A miniszter lelépése súlyos válságba sodorhatja az egész kormányt.