Kína;környezetvédelem;ózonlyuk;

2018-07-09 11:35:41

A kínai építőipar állította meg az ózonlyuk csökkenését

Évekig találgattak a szakértők, honnan jön a nagy mennyiségű, az ózonréteget károsító gáz. Titkos nukleáris fejlesztéseket sejtettek a háttérben, de a megoldás prózaibb - olcsó kínai nyílászárók veszélyeztetik a bolygót. A héten Bécsben ülésezik egy nemzetközi bizottság, hogy megoldást találjon a helyzetre.

A tudósok hosszú ideig álltak értetlenül a tény előtt: egy a Föld ózonrétegét súlyosan károsító, a globális felmelegedést is gyorsító gáz jelenléte a légkörben - annak 2010-es nemzetközi tiltása ellenére - alig-alig csökken - írja a BBC. Úgy sejtették, valahol Ázsiában, feltehetően nukleáris fegyverek fejlesztéséhez használják titokban a CFC-11 nevű anyagot. Ázsiával igazuk volt, ám kiderült:

Egy brit környezetvédő szervezet, az EIA járt utána a kérdésnek, és azt találták, a kínai belső piacra termelő cégek nagyjából 70 százaléka használja a tiltott anyagot. Ennek oka, hogy a CFC-11 egész egyszerűen a legolcsóbb és legjobb minőségű elérhető habosító anyag. Döbbenetes, hogy ezek a cégek nyíltan vállalják egy illegális szer használatát - nyilatkozta a civilek egy szóvivője.

Kína aláírója az ózonréteget károsító anyagok használatát szabályozó montreali egyezménynek, így elméletileg gazdasági szankciókkal kényszeríteni lehetne a CFC-11 tiltásának betartatására. Ám az egyezmény 1987-es aláírása óta nem volt példa szankciók kivetésére, így ez most sem valószínű. Az egyezmény kapcsán minden esetre a héten Bécsben találkoznak a delegáltak, hogy megoldást keressenek a problémára.