A festő és költő ellen sosem emeltek hivatalosan vádat semmiért, egyetlen bűne az volt, hogy kitartott a demokráciapárti aktivista férje, Liu Hsziao-po mellett azután is, hogy a férfit 11 év börtönbüntetésre ítélték a hatalom megdöntése érdekében tett állítólagos kísérletei miatt.
A férje bebörtönzése után az asszony barátok által publikált internetes videóüzenetekben és közleményekben igyekezett felhívni a nemzetközi közösség figyelmét politikai fogolyként élő férje sorsára, s fogva tartásának kegyetlen körülményeire. A Nobel-békedíjas férfi tavaly júliusban halt meg májrákban, napokkal azután, hogy engedélyezték számára a kórházi kezelést. Elemzők szerint azonban a hatóságok az utolsó pillanatig vártak ezzel, míg semmi esélye nem volt már a felépülésre.
Felesége már halála előtt is igen súlyos klinikai depresszióval küzdött – idézte ismerőseit a CNN amerikai hírtelevízió. Most Berlinben vár rá új élet. „Hálás vagyok mindazoknak, akik törődtek vele és segítettek neki az elmúlt években. Imádkozom a szüleimhez és a sógoromhoz, hogy áldásuk kísérje őt” – nyilatkozta Liu Hszia bátyja, aki egyúttal megerősítette, hogy a nő elhagyta Kínát. Nem meglepetés, hogy Németország nyújt az asszonynak menedéket, hiszen a külügyminisztérium már korábban jelezte, várják őt, s Kínából való elutazása előtti napon Angela Merkel német kancellár Li Ko-csiang kínai miniszterelnökkel tárgyalt Berlinben.
A német fővárosban egy összetartó kínai közösség várja, amelynek számos művész – így Aj Vej-vej is –, és hazáját elhagyni kényszerülő politikai aktivista a tagja. Ők azt nyilatkozták az amerikai hírtelevíziónak, hogy nagyon várják Liu Hszia érkezését. Jogvédő szervezetek azonban attól tartanak, hogy a nőre a Kínában maradt családján keresztül gyakorolnak majd nyomást, így próbálva meg őt elhallgattatni. „Liu Hszia sosem hagyta cserben az igazságtalanul bebörtönzött férjét, s ezért kegyetlenül megbüntették… csodálatos hír, hogy végre szabad… de a családja zaklatásának is véget kell érnie” – kommentálta a szabadon bocsátás hírét Patrick Poon, az Amnesty International Kína-szakértője.