gyógyszer;magas vérnyomás;rákkeltő anyag;

Képünk illusztráció

- Durva ráfizetéssel lehet csak kiváltani a rákkeltő vérnyomáscsökkentőt

Kétszázezer doboznyi, rákkeltő anyaggal szennyezett vérnyomáscsökkentő kerülhetett magyarországi forgalomba. A szert más típussal is lehet helyettesíteni, de úgy hússzor annyiba is kerülhet.Kétszázezer doboznyi, rákkeltő anyaggal szennyezett vérnyomáscsökkentő ragadhat a patikák polcán. A szert más típussal is lehet helyettesíteni, de úgy hússzor annyiba is kerülhet.

Ettől a hírtől jogosan mehet fel a betegek vérnyomása, csak épp csillapítani nem tudják majd: szennyezés miatt visszahívják a patikák polcairól a  Zhejiang Huahai Pharmaceuticals kínai gyárából származú, valsartan hatóanyagú gyógyszerét.  A szert azonban a gyógyszertárban nem kötelesek visszavenni, ráadásul ez az egyetlen tb-támogatott készítmény, amit a betegek viszonylag olcsón kapnának meg, írja a HVG

A portál szerint a problémát az okozza, hogy a kínai importgyógyszerről egy spanyolországi teszt során kiderült, gyártási melléktermékként képződő nitrózaminnal szennyezett. Ez annyira erősen mérgező, rákkeltő anyag, hogy a laboratóriumi patkánykísérleteknél használják daganatképzésre. 

A nemzetközi figyelmeztetésre reagáló Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) első körben levetette a kínai gyárból származó valsartant tartalmazó orvosságokat a patikák polcairól, a betegek tájékoztatását viszont későbbre halasztotta. „A szennyezett vérnyomáscsökkentő gyógyszer szedésének abbahagyása nagyobb veszélyt okoz – infarktust, stroke-ot –, mint további szedése. Ugyanakkor ajánlott néhány héten belül a kezelőorvos javaslatára más, hasonló hatású orvosságra átállni érvelt az OGYÉI, egybehangzóan az Európai Gyógyszerügynökséggel.

A patikák napokig tanácstalanok voltak, amíg nem tisztázódott, ki fogja őket és a betegeket kártalanítani.  Az OGYÉI legfrissebb útmutatása szerint egyelőre a nagykereskedők állják a számlát. Nehéz megmondani, hogy pontosan mekkora készletek halmozódtak fel a betegeknél és a gyógyszer-kereskedelemben, még az sem világos, hogy mióta került forgalomba medicina ezzel a szennyezéssel. A becslések 200 ezer dobozról szólnak. Annyi bizonyos, hogy a patikusok nem kötelesek visszavenni a betegektől a készítményt, és orvosi vény nélkül nem cserélhetik másfajta vérnyomáscsökkentőre. 

Az OGYÉI pedig közreadta azoknak a magyarországi forgalomban lévő, valsartanalapú medicináknak a listáját, amelyeket nem érintett a visszavonás. Ilyen a Novartis originális, egykor szabadalommal védett Diovanja, a szlovén Krka gyógyszergyár valamennyi és a Teva némelyik valsartanos készítménye. Az OGYÉI-ajánlat gyengesége azonban, hogy ezek az orvosságok nem élveznek tb-támogatást, így a lecserélt gyógyszer árának tízszeresét vagy akár hússzorosát kellene kifizetni értük. 

A hatóanyagok kétharmadát Kína és India gyártjaAz aktív gyógyszer-hatóanyagok mindössze egyharmada készül az EU-ban, a többinek a 70-80 százaléka – vagyis a teljes mennyiség fele – Kínából és Indiából érkezik. „A skála széles, van, amikor csak a hatóanyagot veszik a gyógyszergyárak, a vivőanyagokat és minden más szükséges adalékot itthon adnak hozzá, itthon készítenek belőle kapszulát vagy tablettát, utána pedig dobozolják. De van, amikor készen, tabletta formájában, ömlesztve jön az orvosság, amit csak dobozolni kell” – mondta portálnak egy gyógyszeripari alapanyagokkal kereskedő szakember. 

A magyar bankoknak 6000-7000 milliárd forintos terhet jelentene, ha a horvát minta alapján korrigálni kellene a jelzáloghitel-szerződéseket.