Rendkívüli értekezleten köszönt el a Hír TV stábjától szerda délelőtt a vezérigazgató Faragó Csaba – aki Simicska Ádámot váltva 2017 novemberétől a Magyar Nemzetet kiadó kft. igazgatója is volt –, valamint Fonyó Károly a tévé igazgatóságának elnöke. A Népszava információi szerint az értekezleten a bejelentésen és az ilyenkor szokásos köszönetnyilvánításokon túl más nem hangzott el, így a televízió munkatársai még nem tudják, milyen változások várhatóak azután, hogy a Hír Tv Zrt. Simicska Lajos minden más érdekeltségével együtt Nyerges Zsolthoz került.
Mint korábban megírtuk, Faragó Csaba és Fonyó Károly – Simicska Ádámhoz hasonlóan – minden bizonnyal hamarosan az Egyesült Államokba költözik, mivel mindkettőjüknek vannak üzleti érdekeltségei az országban. Hogy a televízióval mi lesz, egyelőre nem tudni, Fonyó Károly a Zoom.hu-nak azt mondta, biztosan tovább működik majd a tévé, ugyanakkor a munkatársak arra számítanak, szeptembertől, az új vezetés kinevezésével komoly változások jöhetnek, elsősorban a műsorkészítés politikai orientációját illetően.
A média szempontjából egyébként Nyerges Zsolt kétségtelenül jó választás volt. Mint új tulajdonos, a magát előszeretettel csak „elvált szülők gyermekeként” emlegető – és ezzel a Fidesz korai önmeghatározását újraértelmezve, Orbánhoz és Simicskához egyszerre fűződő jó viszonyára utaló – Nyerges Zsoltnak nincsenek médiaérdekeltségei, így a Hír TV és a Fidesz számára még fontosabb közterületi reklámozó, a Publimont úgy került kormányközelbe, hogy az papíron nem jelent monopolhelyzetet.
Erről szól a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) határozata is, amely szerint még csak versenyvizsgálatra sem volt szükség a tulajdonosváltás esetében, mivel Nyerges vállalkozásai „mezőgazdasággal és információtechnológiai szolgáltatásokkal nyújtásával foglalkoznak, a vállalkozáscsoportba tartozik továbbá két sporttevékenységet végző társaság is”. Ehhez képest Simicska Lajos érdekeltségei „a mezőgazdaság, az építőipar, a média, valamint a közterületi reklám különböző piacain vannak jelen”. Emiatt a GVH „az érintett vállalkozáscsoportok tevékenységei között csak a mezőgazdaságot tekintve azonosított átfedést, amelyet vizsgálva azonban versenyproblémát nem talált, mert a piaci részesedésük nem éri el azt a mértéket, amely káros versenyhatások lehetőségét vetné fel”, ráadásul a felek jóhiszeműségüket azzal is bizonyították, hogy közösen, maguk fordultak a hivatalhoz, vizsgálatot kérve.
Más esetekben azért ennyire nem volt nagyvonalú a GVH, a legismertebb a magyar médiapiacon a Ringier és az Axel Springer esete volt. A két cég a magyar piacon 2014 januárjában fuzionált, ennek érdekében a svájci cég portfóliója jelentős részét, köztük a Népszabadságot és a Nemzeti Sportot eladta a Vienna Capital Partnersnek, amivel kapcsolatban már a kezdetektől felmerült a gyanú, hogy megalkuszik valamilyen formában a Fidesszel. A GVH így is – az előzetesen várt 90 nap helyett – több mint másfél évig vizsgálta az ügyet, végül 2015 októberében adott engedélyt a fúzióra. Egy évvel később a kiadó bejelentette, hogy bezárja a Népszabadságot.