Vlagyimir Putyin;Donald Trump;orosz beavatkozás;

2018-07-26 09:44:29

Putyint idén már nem várják Washingtonba

Jövő évben kerülhet csak sor az orosz és amerikai elnök washingtoni találkozójára. Trump korábban előzetes egyeztetés nélkül hívta meg magához Putyint, döntésének a republikánus vezetők sem örültek.

Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök következő csúcstalálkozójára a jövő évnél előbb nem kerül sor - jelentette be szerdán délután kiadott közleményében John Bolton nemzetbiztonsági tanácsadó. 

Az MTI által is idézett közleményben Bolton leszögezte: „az elnök úgy gondolja, hogy a következő kétoldalú találkozót akkor kell megtartani, amikor véget ér az Oroszországgal kapcsolatos boszorkányüldözés, tehát megegyeztünk abban, hogy ez január eleje után lesz”.

A boszorkányüldözés kifejezés erős csúsztatásnak tűnik akkor, amikor bebizonyosodott, hogy az oroszok aktívan befolyásolták a 2016-os amerikai elnökválasztási kampányt, Trump korábbi külpolitikai tanácsadója, Page Carter pedig maga is elismerte, hogy informálisan összedolgozott az orosz kormánnyal.

Trump kérdés nélkül adott meghívót

Donald Trump a Helsinkiben tartott amerikai-orosz csúcstalálkozóról hazatérve jelentette be, hogy meghívja Washingtonba Vlagyimir Putyint, és - mint közölte - felkérte John Bolton nemzetbiztonsági tanácsadót a meghívás továbbítására.

A lépés meglepte a republikánus politikusokat, és a kormányzat magas rangú tisztségviselőit.

Az amerikai hírszerző szerveket összefogó Országos Hírszerzési Igazgatóság (DNI) vezetője, Dan Coats például kijelentette, hogy őt egyáltalán nem tájékoztatták. Paul Ryan republikánus házelnök rögtön sajtótájékoztatón közölte, hogy Vlagyimir Putyin nem szólalhat fel az amerikai törvényhozásban, és Mitch McConnell, a szenátus republikánus frakciójának vezetője szintén azt hangoztatta, hogy az orosz elnöknek nincs meghívása a kongresszusba. 

Erős bírálatokkal fogadták republikánusok és demokrata párti politikusok a meghívás ötletét azért is, mert közben az amerikai hírszerző szervek és a belbiztonsági minisztérium is folyamatosan arra figyelmeztet, hogy Oroszország aktívan próbálkozik  beavatkozni az ősszel sora kerülő, úgynevezett félidős választásokba is.

Pompeo keményen üzent az oroszoknak

A találkozó elhalasztása mellett Mike Pompeo amerikai külügyminiszter szerdai bejelentése is arra utal, hogy az Egyesült Államok fokozatosan lazítani szeretné a helsinki Trump-Putyin találkozó után kínosan szorossá váló viszonyt. Pompeo szenátusi meghallgatásán hangsúlyozta, hogy nem törlik el az Oroszország elleni szankciókat,k és nem ismerik el a Krím orosz annektálását sem.

A külügyminiszter meghallgatásának napján Trump közeledett az EU-hoz: feltételekkel ugyan, de baráti gesztust tett az Unió felé, és a vámháború végéről beszélt Jean-Claude Junckerrel, az Európai Bizottság elnökével folytatott washingtoni találkozója után.

Az, hogy Junckert szívesen látták a Fehér Házban, míg Putyin váratják,  szintén azt jelentheti, hogy Donald Trump hangzatos fenyegetőzések után újra közeledni akar európai szövetségeseihez – igaz, az amerikai elnök kiszámíthatatlan diplomáciai lépéseiből nehéz hosszú távú célokat kiolvasni.