Orbán Viktor;Tusnádfürdő;Tusványos;

2018-07-28 14:17:09

Ne azt nézzük, amit mond! – ellenzéki reakciók Orbán beszédére

A kormányfő kereszténydemokrata víziója helyett a kilakoltatásokról kellene beszélni – reagált az MSZP elnöke. A DK szerint Orbán Viktor a tusnádfürdői beszédben hadat üzent a szabadságnak.

„Nem azt kell figyelni, amit mond, hanem azt, amit csinál” – idézte vissza Tóth Bertalan, az MSZP elnöke Orbán Viktor egy korábbi kijelentését, reagálva a kormányfő tusványosi beszédére. A valóság nem egy kereszténydemokrácia, hanem például az, hogy több tízezer család áll kilakoltatás előtt a devizahitelek ügyének megoldatlansága miatt, vagy éppenséggel az, hogy romokban áll az egészségügy. A legfőbb ügyész egy pártkatona – hangsúlyozta videóüzenetében Tóth –, aki nem nyomoz az Orbán-család korrupciós ügyeiben, a független sajtót és a civil szervezeteket pedig kiiktatja a kormány. Kitért még arra is a pártelnök: hiába, hogy Orbán nagy elánnal szidja az Európai Unió vezetését, mivel hogy annak az Európai Néppárton keresztül egyébként a Fidesz is a része.

„Mi is azt szeretnénk, hogy 2030-ra egy élhető, demokratikus és versenyképes Magyarország legyen” – fogalmazott Tóth. Mindezt az MSZP egy olyan Kárpát-medencében képzeli el, ahol a magyarság egyesülhet és a nemzetek együtt zárkózhatnak fel nyugathoz. Mindez az Európai Unió nélkül elképzelhetetlen. „Mi egy szociális Európát szeretnénk” – emelte ki a pártelnök. Nem csak a gazdasági együttműködést tartja fontosnak az MSZP, hanem azt is szeretné, ha az uniós állampolgárok egymás iránti szolidaritása is fontos szerephez jutna.

Ankara és Moszkva a példa

„Orbán Viktor hadat üzent a szabadságnak, Európának és a magyar embereknek” – jelentette ki a tusványosi beszédet követő sajtótájékozatón Rónai Sándor, a Demokratikus Koalíció (DK) szóvivője. Úgy vélte, teljesen világossá vált, hogy a magyar miniszterelnök nem közös európai hazában hisz, hanem egy Magyarország vezette keleties Közép-Európában. „Számára nem Berilin, Párizs és Róma a követendő példa, hanem Ankara vagy Moszkva. Éppen ezért a jövő évi európai parlamenti választás tétje egyértelmű: a 30-as évek nacionalista világképét követő Európára szavazunk vagy a Merkel és Macron vezette egységes és erős európai gondolkodásra” –fogalmazott.

Rónai Sándor szerint a DK szemben áll Orbán Viktor politikájával, „a nacionalizmus és háborúskodás politikájával”. A szóvivő szerint Orbán Viktor beszédében hazudott, a menekültválságnak ugyanis már vége. A jövő évi választásnak nem erről kell szólnia, hanem arról, hogy Európa képes lesz e olyan teljesítményre, amellyel fel tudja venni a versenyt az Egyesült Államokkal vagy Kínával. „Ha Magyarország békében építkezni akar, akkor Orbánnak buknia kell” – tette hozzá.

Magyarország küldetése

Orbán Viktor miniszterelnök Tusnádfürdőn tett ajánlata a megosztottságról, a kulturális határokról, a körülöttünk élő világ megismerése és megértése helyett a tőlük való elválasztásról szól – reagált Barabás Richárd, a Párbeszéd szóvivője. Szerinte egyetlen dologban értenek együtt a kormányfővel, mégpedig abban, hogy Magyarországot sikeres országgá kell tenni, ám szerintük erre nem alkalmas a kormányzat által követett út.

A miniszterelnök által gyakran emlegetett 2030-as évben „az lesz a kérdés, ki az, aki kapcsolódni tud a többi emberhez, aki építeni tud a többi emberrel együtt, és ki az, aki elválasztja magát és az övéit a civilizációtól és a társadalomtól” – mondta Barabás, aki szerint „a magyaroknak történelmi feladata nem az elszakadás, a riadt bezárkózás, hanem a nyitás". Magyarország történelmi küldetése az, hogy a globalizálódó világban megtanítsa a világot arra, nem szabad elnyomni másokat, miként kell kapcsolódni másikhoz úgy, hogy mindenki megőrizhesse identitását, kulturális hátterét.

Magyarország helyett Európa felé

Sokallta az Európát érintő kérdések firtatását Orbán beszédében a Jobbik - derül ki a párt szóvivőjének, Mirkóczi Ádámnak az MTI-hez eljuttatott közleményéből. A miniszterelnök szavai arra utalnak, hogy Magyarország sorsánál fontosabbak számára európai politikai ambíciói.

Sérelmezte a Jobbik azt is, hogy a Fidesz több mint tíz évvel ezelőtt támogatta Románia EU-s csatlakozását, pedig Orbán 2005-ben azt ígérte, erre a párt csak akkor lesz hajlandó, ha az erdélyi magyarok területi autonómiát kapnak. A párt azt reméli, legalább Szerbia uniós integrációjának keresztbe fog tenni a kormány, hogy így segítsen a vajdasági magyaroknak.