Igencsak felbőszítette a máltai közvéleményt Joseph Muscat miniszterelnök feleségének nyilatkozata. Ugyan Michelle Muscat sajnálkozását fejezte ki az oknyomozó újságíró, Daphne Caruana Galizia meggyilkolása kapcsán, szavai azonban nélkülözték az együttérzés bármiféle nyomát. Galizia családja hangot is adott felháborodásának.
Michelle Muscat egy interjúban azt találta mondani, hogy ő maga feltehetően jobban sajnálta az oknyomozó újságíró halálát, mint saját családja. „Ha valaki szívből azt kívánja, hogy Daphne Caruana Galizia még éljen, az én vagyok” - jelentette ki a Malta Today című lapnak.
Caruana Galiziát tavaly októberben gyilkolták meg: autóba rejtett pokolgép végzett vele. Máig nem tudni, ki állt a leszámolás mögött. Bár néhány személyt őrizetbe vettek, továbbra is számos kérdőjel maradt. Az újságírónő a kormányzat, illetve a miniszterelnök feleségének egyik legnagyobb bírálója volt.
Az oknyomozó újságírónő fiai megdöbbenésüknek adtak hangot a nyilatkozat kapcsán. Egyik gyermeke, Matthew undorítónak minősítette Muscat szavait. „A kormányfő felesége másodszorra is megpróbálja megölni az anyámat” - fogalmazott. Paul nevű fia pedig kifejtette: „Daphne Caruana Galizia meggyilkolásával dicsekszik, igazságtalanságokról beszél, amelyeket el kellett szenvednie és arra utal, fel akarja támasztani csak azért, hogy megbüntesse őt”.
Egy héttel korábban Joseph Muscatot és feleségét felmentették a Panama-aktákban megemlített vádak alól. Galizia egyik nagy port kavart írásában arról cikkezett, hogy a 2016 áprilisában kirobbant offshore-botrány alapjául szolgáló Panama-iratokban megneveztek egy olyan céget is, amely a miniszterelnök felesége tulajdonában áll, s a gyanú szerint titkos számlákon kenőpénzeket rejtett el. Joseph Muscat és felesége is rendre hazugságnak nevezte az állításokat. Mindemellett a máltai kormányt már a cikket megelőzően is elérte a botrány. A napvilágra került dokumentumok szerint Konrad Mizzi energiaügyi miniszter és Keith Schembri, Muscat kabinetfőnöke is saját titkos cégekkel rendelkezett Panamában. Az újságírónő cikkei nyomán az offshore-botrányba keveredett kormányfő 2017 júniusában előrehozott választásokra kényszerült, a választásokon a történtek ellenére mégis az ő pártja, a Máltai Munkáspárt győzött.
Ugyanakkor a máltai vizsgálóbíró másfél hete nem találta bizonyítottnak, hogy a Panama-aktákban megnevezett céghez köze lett volna a kormányfőnek. Szerinte a bizonyítékként előtárt anyag hamisítványnak tekinthető, s ellentmondtak a tanúk által elmondottaknak. Muscat a döntés után azt közölte, „Michelle és én is megkönnyebbültünk, hogy véget ért ez a rémálom”. Az újságírónő cikkében egy volt banki alkalmazott állításaira támaszkodott.