A vérnyomás akkor magas, ha három különböző alkalommal, nyugalomban mérve 140/90-es értékű. Az orvostudomány megkülönböztet elsődleges és másodlagos magas vérnyomást, az előbbinek nem ismert az oka, utóbbi általában más betegség szövődményeként alakul ki. Kezeletlen állapotban mindkettő nagyon súlyos következményekkel járhat.
A terápia gyógyszeres kezelésből és az életmód megváltoztatásából áll. Utóbbi a dohányzás elhagyásán túl a testtömeg csökkentését is jelenti, amelyben a megfelelő táplálkozás, gyakran nátriumszegény diéta alkalmazása mellett fontos szerepe van a mozgásnak. Sokat segíthetnek a különböző relaxációs technikák is, amelyeket pszichológustól vagy gyógytornásztól lehet megtanulni. Ezeknek különösen fontos szerepe akkor van, ha a magas vérnyomás pszichés eredetű – mondta Hulényi-Gróf Orsolya manuálterapeuta, gyógytornász a Népszavának.
Nem mindegy, hogyan
A fizikai aktivitás önmagában is képes a magas vérnyomás csökkentésére. A legjobb, ha állóképességi, azaz kitartó, folyamatos terheléssel járó, dinamikus mozgást végez a magas vérnyomásos beteg. A legalkalmasabbak a nagy izomcsoportokat megmozgató, úgynevezett izotóniás gyakorlatok, amelyek közben az izom nemcsak megfeszül, hanem el is mozdul. Ajánlottak az egyenletes mozgásformák, például a kocogás, a kerékpározás, az úszás, az evezés, de minden jó, amit a beteg szívesen csinál – hangsúlyozta Hulényi-Gróf Orsolya.
Fontos, hogy a mozgás jól adagolható legyen, ez azt jelenti, hogy másnaponta végezve 30-60 perces, mérsékelt intenzitással végezzük, és ne tartalmazzon préseléses elemeket. Magas vérnyomás esetén például nagyon nem javasolt a nehéz súlyok emelgetése, mert ez jelentős haspréssel is jár. A fitnesztermekben lévő kardiógépek viszont nagyon alkalmasak a magas vérnyomás hatékony csökkentésére.