támogatás;fogyatékossággal élők;szociális ügyek;

2018-08-02 11:00:00

Fogyatékosügy: nyolc év után pluszforrás

Bizakodó a ÉFOÉSZ elnöke: mintegy 100 millió forinttal növekedik a 13 fogyatékosságügyi érdekvédelmi szervezet és civil szervezet támogatása.

Bizakodó az új szociális ágazati irányítás és a szakma közötti együttműködését illetően az Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetségének (ÉFOÉSZ) elnöke. Gyene Piroska annak kapcsán mondta ezt, hogy a kormány bejelentette: mintegy 100 millió forinttal növekedik a 13 fogyatékosságügyi érdekvédelmi szervezet és civil szervezet támogatása. Tény ugyanakkor az is, hogy a kormány régi adósságát pótolta ezzel, hiszen 2010 óta most először emelték érzékelhetően az érintett szervezetek támogatását.

Az ÉFOÉSZ elnöke szerint ugyanakkor még a támogatások növelésénél is fontosabb előrelépés lehet, hogy a kormány – az előző ciklushoz képest – sokkal fogékonyabbnak mutatkozik szakmai javaslataik megismerésére, az együttműködésre.

Az ÉFOÉSZ tavaly év végén számos problémát talált és éles kritikát fogalmazott meg például a kormány férőhelykiváltási programjával kapcsolatban. Megírtuk: az esetenként több mint száz fős, bentlakásos intézmények úgynevezett kitagolására, uniós forrásból mintegy 80 milliárd forintot fordítanak. Azonban több esetben integráció helyett néhány száz fős településekre, azoknak is a külső területére – egy esetben egy szennyvízátemelő telep mellé – építettek volna lakóotthonokat a fogyatékossággal élő embereknek. Az ÉFOÉSZ szerint a kormány kiváltási programjának több eleme a hazai és európai jogszabályokkal is ellentétes volt. A szervezet Orbán Viktorhoz is levélben fordult, hogy felhívják figyelmét aggályaikra.

Gyene Piroska szerint a terveken azóta több intézmény esetében változtattak. A derecskei otthonból például nem költöztetik más településekre a lakókat, mindenki a városban marad, integrált környezetben. Munkalehetőségük is lesz védett foglalkoztatás keretében. Az ÉFOÉSZ elnöke szerint legalább 39-40 helyszínen terveznek változtatni. – Ezekről természetesen a saját szememmel szeretnék meggyőződni. Jelenleg is zajlanak a látogatások, ősszel már sokkal többet tudunk mondani. – tette hozzá az ÉFOÉSZ elnöke.

Szakmai szervezetek szerint a program megfelelő megvalósítása azért is lenne kiemelkedően fontos, mert ekkora összeg még sosem állt rendelkezésre a fogyatékkal élő emberek helyzetének, életkörülményeinek javítására. Az egyik legfőbb cél pedig az, hogy megszűnjön a fogyatékkal élő emberek szegregációja, és nagyobb önállóságot kaphassanak, sokan ugyanis képesek lennének az önálló (önállóbb) életvitelre is ahelyett, hogy egy zárt intézményben „raboskodnának”.