Miután Orbán Viktor kiüresítette, meghekkelte, elgáncsolta a demokráciát, majd a közpénzeket is sikerült a jog kijátszásával közvetlen környezete zsebébe csatornáznia, most az állami vagyonon a sor.
A Fidesz húsz éve szajkózza, hogy az állam igenis lehet jó gazda. Ennek megfelelően tiltakoztak a balliberális privatizációk ellen. (Jó, azért náluk is becsúszott néhány baráti juttatás.) A vazallusoknak azonban juss kell. Persze, de okosabban - hangozhatott el az eligazításon. A felszín alatt minden megengedett. Ingatlanok, földek, alvállalkozás, kiszervezés, megbízás, strómanok, tanácsadók, offshore, hadd ne soroljam. A vállalkozási kockázat meg maradjon az adófizetők nyakán. Így az Orbán-kabinetek valóban inkább fel- és visszavásároltak cégeket. Megígérvén, hogy a gonosz, harácsoló maszekokat majd becsületes, szerény állami menedzserek váltják.
Nos, ez nem jött be. Az állami cégkör gazdálkodását Orbán Viktor kívánságai szerint rendre kerékbe törik: az életben tartó dugitámogatástól – lásd vízművek – a nyereség mesterséges elrejtéséig – lásd MVM - ezernyi technika él. Az költségvetés tulajdonosi bevételei elhanyagolhatóak, az állami cégvezetők fizetési plafonját az egekbe emelték.
És most itt a következő húzás: a „tulajdonosi jogok gyakorlása”. Orbán Viktor új terve végrehajtására vagyonügyi minisztert nevezett ki, a kalandos múltú, mégis hallgatag Bártfai-Mager Andrea személyében. Ma már látható: így írnák ki a történetből az állami vagyon zöme felett – elődeivel együtt évtizedek óta - álló Magyar Nemzeti Vagyonkezelőt. Hogy pontosan mi a gond a holdinggal és annak minap lemondott, abszolút NER-hű vezérével, a Tiborcz István körébe is bekerülő Szivek Norberttel, nem tudni. Elküldeni mindig lett volna ok, hisz havi többmilliós állami fizetése mellett magánbizniszeit se hanyagolta, egy hangfelvétel szerint pedig azért hordta le alárendeltjét, mert az megosztotta a hatóságokkal kartellgyanúját. Ugyanakkor – elsősorban Seszták Miklós ex-miniszter révén - inkább a választások előtti udvartartás része, és a forradalom már csak ilyen.
Így mostantól bárki viheti a köz vagyonát, illetve amit hatalma, befolyása enged. Természetesen úgy, hogy papíron minden marad állami. A legtöbb vagyont a miniszter egyelőre éppenséggel önmagára osztotta. A lendület az elmúlt napok során számos állami nagyvállalat vezetőjét sodorta el vagy helyezte más pozícióba, és cégcsoportok összevonásáról is beszélnek. Sőt a kormányoldal a minap az állami szereplőkön kívüli körre, vagyis mindenkire kiterjesztette a köztulajdon feletti tulajdonosi joggyakorlás lehetőségét. Az ellenzék rögtön riadót fújt, mondván, ez megint csak a Fidesz-haveroknak kedvez. (A kormány részéről Fónagy János erre reagált sértődötten úgy, hogy miért mindig csak a rosszat feltételezik róluk.) Az átalakítások dandárját ráadásul a szabadságolások közepére, augusztusra időzítették, amikor még a kormányfő is elvonult pihenni.
Bele se merek gondolni: mi lett volna, ha Orbán Viktor nem fárad el?