- írja közleményében az MKSZ és az EGVE. Hozzáteszik: az ennyire kevés pénzből ennyire hozzáférhető, ilyen szintű ellátás ritkaságszámba megy.
Hogy pénzügyi szempontból anarchia és botrány lenne, azt Domokos László, az ÁSZ elnöke nyilatkozta - csakhogy még az erre igazolásként hozott példái is tévesek. A jelek szerint az egészségügy brutális forráshiányát kommunikációs trükkel fedné el a kormány: az ÁSZ segítségével azt a látszatot keltenék, hogy pénz ugyan van a rendszerben, csak nem jól használják fel.
A két szakmai szervezet vezetőit megdöbbentették a Domokos által megfogalmazott, "általánosításokon és téves feltételezéseken alapuló megállapítások", és visszautasítják a korrupciós vádakat. Hangsúlyozták, hogy a teljes egészségügyi ellátórendszer a beteg oldalán áll. Az ágazatban dolgozók áldozatos munkájának köszönhetően tudták fenntartani az ellátórendszer működését akkor is, amikor nemzetközi összehasonlításban az egészségügyre fordított közkiadásokban az utolsók között voltunk. Most már az ország teljesítménye lehetővé tette, hogy lényegesen több jusson a közpénzből az Európában egyik legbetegebb magyar lakosság gyógyítására, de ez még mindig nem elég - állapították meg.
Úgy fogalmaztak: nehezen tudják értelmezni az ÁSZ-elnök méltatlan, szakmaiatlan, a kórházak lejáratására alkalmas példáit. A vécépapír-beszerzésnél feltételezésként leírt folyamat - azaz hogy közbeszerzés nélkül veszik a drágább termékeket - például már csak azért sem képzelhető el a kórházi gyakorlatban, mert ilyen téren egy kormányrendelet, valamint egy BM-rendelet szerint önálló beszerzést vagy közbeszerzést nem is folytathatnak le. Kötelességük az egészségügyi intézményeknek a büntetés-végrehajtási intézményektől a piaci ár felett venni a vécépapírt.
Domokosnak a sok nehézséggel küzdő sürgősségi ellátásra vonatkozó példája sem nem állja meg a helyét az MKSZ és az EGVE közleménye szerint. A cikkben leírt 12 órás ellátási idő helyett szigorú, szakmailag pontosan szabályozott, a beteg állapotától függ az osztályozás és az ellátási rangsorolás. Így van olyan beteg, akinél az ellátást azonnal el kell kezdeni, míg másnál akár több órát is halasztható - írták. Megjegyezték, ezek az osztályozási és ellátási rendek nemzetközi és hazai szakmai szabályozásokon alapulnak, amelyek véleményezésére az arra kijelölt szakmai grémiumok alkalmasak. Ugyanakkor egyetértenek azzal, hogy a sürgősségi ellátásnak az ország minden területén folyamatosan és elérhetően kell működnie - tették hozzá.
Állásfoglalásukban leszögezték: valóban közös érdek, hogy a magyar egészségügy hatékonyan működjön, és még fontosabb, hogy a betegek megkapják a szakmailag szükséges és lehetséges ellátásokat. Egyetértenek abban, hogy a jogszabályokat mindenkinek be kell tartania, de felhívják a figyelmet arra is, hogy az "élet törvényét" és "a beteg üdve a legfőbb törvény" elvét nemcsak az ellátórendszeren, az egészségügyben dolgozókon kell számon kérni, hanem a jogalkotón, az irányító és ellenőrző hatóságokon is.
A szervezetek meghívták az Állami Számvevőszék elnökét a Magyar Kórházszövetség következő elnökségi ülésére, hogy "felesleges, sőt káros" sajtóüzengetések helyett közös gondolkodással a valódi problémák feltárásán és megoldásán fáradozhassanak.
Közben a Medicina 2000 Poliklinikai és Járóbeteg Szakellátási Szövetség is hasonló tartalmú nyilatkozatot fogalmazott meg. A Weborvos című szakmai portálnak a szervezet elnöke kijelentette: a durva számvevőszéki kritika alkalmas arra, hogy megrendítse a betegeknek az állami ellátásba vetett bizalmát, amivel a fizetős magánellátás felé tereli őket. Pásztélyi Zsolt a szakmai portálnak elmondta, hogy a szeptember 19-21 között tartandó éves konferenciájukon napirendre tűzik a kérdést.
A humántárca közleményben is megerősítette azt a lapunknak már hétfőn megküldött reagálást, hogy az ÁSZ kritikáját alátámasztó vizsgálati anyagok elemzésével már korábban megkezdték egy intézkedési terv kidolgozását az egészségügyi intézmények gazdálkodásának javítására. Arra azonban nem tért ki a minisztériumi üzenet, hogy kancellárokkal vagy felügyelők nélkül képzelik-e el a jövőt.
Az ÁSZ is továbblépett, tájékoztatásuk szerint szerdán három további szakrendelő gazdasági ellenőrzése fejeződött be és tart a soproni, a szekszárdi, a hatvani és a Berettyóújfaluban működő kórház gazdálkodásának felülvizsgálata.