Venezuela;Nicolas Maduro;

- Merénylet után leszámolás Venezuelában

A jelek szerint épp az következik be, amelytől az ellenzéki hangok tartottak: Nicolás Maduro elnök a hétvégi, állítólagos gyilkossági merénylet mögött politikai ellenlábasait sejti, s már el is kezdődött a felelősségre vonás.

Az idén tavasszal kétes tisztaságú voksoláson újraválasztott államfő szombaton tartott beszédet a nemzeti gárda tagjainak, amikor a színpad közelében robbanóanyagokkal felszerelt drónok semmisültek meg. Maduro azt mondja, az életére akartak törni, s a merénylet kitervelésével részben a napokban leköszönt – Nobel-békedíjjal kitüntetett – kolumbiai elnököt, valamint a venezuelai ellenzéket gyanúsította meg. Az elnök kedden már konkrét nevekkel állt elő: többek között Julio Borgest, Kolumbiában élő prominens venezuelai ellenzéki vezetőt említette, ám arra már nem tért ki, hogy pontosan milyen szerepe volt az állítólagos merényletben.

A másik nevesített személy Juan Requesens, ellenzéki képviselő, akit egy a közösségi médiában terjedő videó szerint le is tartóztattak a venezuelai hatóságok – írta szerdai összefoglalójában az NPR. A Twitterre feltöltött, biztonsági kamerás felvételen néhány másodpercig látni, amint maszkos, golyálló mellényt viselő, fegyveres férfiak durván belöknek egy férfit egy liftbe, majd miután észreveszik a kamerát, letakarják azt.

A venezuelai törvények szerint egyébként a képviselőket védi a mentelmi joguk, ám a Maduróhoz hű alkotmányozó nemzetgyűlés jelezte, hogy készek megvonni a gyanúsított politikusok mentelmi jogát. 

Épp az a forgatókönyv játszódik le a súlyos politikai-gazdasági válsággal küzdő latin-amerikai országban, amelyre az ellenzékiek már szombat este figyelmeztettek. Nevezetesen, hogy Maduro arra használja fel az állítólagos támadást, hogy lecsapjon kritikusaira, s így jó ürüggyel akár be is börtönözze őket.

Nem ez volt az első furcsa eset egyébként Venezuelában: tavaly júniusban a Legfelsőbb Bíróság épülete ellen indítottak helikopteres támadást. A rendkívül népszerűtlen, s az országot diktatórikus módszerekkel irányító Nicolás Maduro akkor azt mondta, hogy meghiúsult puccskísérlet történt. Az ügy szinte filmbe illő volt, a – később kormányzati akcióban meggyilkolt – merénylő mellékállásban színész volt, s már akkor is sokan kételkedtek abban, hogy valódi támadás történt. Egyes hangok arra utaltak, hogy nem kizárt, Maduro tervelte ki az egészet, hogy a terrorista veszélyre hivatkozva még keményebb eszközökkel irányíthassa az országot, s kiiktathassa politikai ellenfeleit.

A szoros állás miatt késett az eredményhirdetés az ohiói kongresszusi választáson egy olyan körzetben, ahol 1920 óta csaknem mindig republikánus jelölt győzött.