A Sziget Fesztiválon a zene mellett a színház és a tánc a kezdetektől meghatározó szerepet játszott – mondta Rácz Anikó, a színházi helyszín Fidelio Színház - és Tánc Sátor programszervezője. Az utóbbi években a színházon kívül a cirkuszi, illetve az új cirkusz műfajába sorolható programok is önálló helyszínt kaptak, ahol naponta négy-öt külföldi és magyar fellépő szórakoztatja a fesztiválozókat egy kilencszáz főt befogadó sártorban.
A színházi, illetve a táncprogramokat befogadó fő helyszín egy ötszáz nézőt befogadó sátor, itt leginkább a kortárs tánc műfaja dominál. Annál is inkább, mert a Szigeten egy nagy figyelmet befogadó, prózai produkció nem élne meg – tette hozzá magyarázatul Rácz Anikó. Másrészt a szervezők egy missziónak is tekintik a kortárs tánc megjelenítését, hiszen a Sziget látogatók nagy része most találkozik először ezzel a műfajjal, ettől viszont a megszokottól általában intenzívebb a közönség reakciója is.
A színházi és tánc helyszín külső színpadán feltörekvő, fiatal külföldi és magyar alkotók performanszait élvezhetik az érdeklődők. Ezek között lesz a Steeping Beauty Project egész fesztivál alatt látható produkciója, amelynek keretében a fesztiválozók vezetett altatásban vehetnek részt. Az egyedi alvó installáció keretében a Sziget zajos közegéből kiszakítva megpróbálják elaltatni azt, aki erre nyitott.
Ugyancsak minden este látható a francia Cie Bilbobasso Amor című előadása, amelyben a tűzshow keveredik a táncperfomansz elemeivel, a fókuszában pedig egy párkapcsolat áll. Ugyancsak izgalmasnak ígérkezik az a vállalkozás, amit egy izraeli társulat jegyez: Roy Assaf koreográfus készített egy táncelőadást a nőkkel szembeni sztereotípiákról, illetve a női szerepekről, és ugyanezt megtette a férfiakról is, augusztus 12-én délután az előbbi, este pedig az utóbbi látható a színházi és tánc sátorban. Szintén érdemes beilleszteni a látnivalók közé a spanyol Insectotrpics La Caputxeta Galáctica (Galaktikus Piroska) című vetített mozgásszínházi előadását, amely egy modern Piroska történet. A történeteket különböző felületekre vetítik, és annyit még elárulhatunk, hogy sok festék is kell hozzá. A sztori pedig akörül forog, hogy mi lett volna, ha Piroska nem fogadja meg a tanácsot és hirtelen beleveti magát az erdőbe, és elkeveredik. Mi történik, ha a normáktól eltérően cselekszünk? A produkció egy multimédiás showként is felfogható és közben egy felnőtté válás történetét ismerhetjük meg. A hazai alkotók közül kiemelhetjük Frenák Pált és társulatát, akik a Birdie című produkciójukat hozzák el a Szigetre.
Cserepes Gyula Shy-men című részvételi színházának pedig egy dobos és egy táncos, illetve az ő kapcsolatuk a főszereplője. A sok néptánc elemet tartalmazó előadásban a közönség is nagy szerepet kap, hiszen közösen alkothatja meg a zenei alapot a zenésszel, amelyre aztán a táncos reagál.
Nem utolsósorban érdemes megemlíteni a Sziget programjában a Nagyszínpad mögötti réten mindennap szereplő angol nagy utcaszínházi társulat, a Wired Aerial Theatre tagjait, akik egy ökológiai krízishelyzet dolgoznak fel a légi akrobatika, a filmes trükkök és a vizuális effektek eszközeivel. A díszlet is különleges lesz, ahol a vízszintes egyszer csak függőlegesbe vált, és valószínűleg maga a produkció is sok látványos érdekességet kínál.