Paks;kockázat;Duna;felmelegedés;Süli János;

2018-08-08 16:51:41

LMP: a Duna melegedése már a paksi erőművet is veszélyezteti

A globális felmelegedéssel a Duna vize is forrósodik, ami már a paksi atomblokkok hűtésére is kihat. Az LMP a paksi fejlesztésért felelős minisztertől vár megoldást.

Mondja meg Süli János, hogy mit tesz a kormány a Duna melegedésével , ami már a paksi atomerőmű számára biztonsági és gazdasági kockázatot is jelent – intézett felhívást csütötörtökön a paksi fejlesztésért felelős, tárca nélküli miniszterhez Kanász-Nagy Máté, az LMP országos elnökségének titkára,

Kanász-Nagy emlékeztetett rá, az elmúlt napokban csökkenteni kellett a paksi atomerőmű teljesítményét, mert a forró időjárás miatt megemelkedett a Duna hőmérséklete, így a folyó nem tudja megfelelően hűteni az erőmű blokkjait- írja az MTI.

Szerinte hosszú távon ennek nagyon komoly biztonsági kockázata van, hiszen egyre melegebb nyarakra lehet számítani, így a Duna hőmérséklete is egyre kevésbé lesz alkalmas a blokkok hűtésére. Ha viszont emiatt csökkentik a termelést, akkor gazdasági kockázat is jelentkezik, hiszen nem térül meg az erőmű működése, főleg 2026 után, amikor Paks II.-vel újabb blokkokat akarnak üzembe állítani.

Ráadásul, a biztonsági és gazdasági kockázat mellett az erőműnek jelentős környezet- és természetromboló hatása is van, hiszen egy 11 kilométeres hőcsóva jön létre Paks és Fajsz között, ami pusztítja a természetes élővilágot a Dunában - figyelmeztetett az ellenzéki politikus.

A folyóvizek felmelegedése Európa-szerte veszélyezteti az erőműveket: korábban a Quartz számolt be róla, hogy francia, német svájci és finn erőművek is leállították több atomblokkjukat vagy legalábbis csökkentették azok termelését a folyóvizeket is felmelegítő hőhullám miatt. Méghozzá nem is először, hiszen 2003-ban, 2006-ban és 2015-ben hasonló hőség okozott problémát az erőművek üzemeltetésében.