Recep Tayyip Erdogan;török líra;

2018-08-10 17:46:25

Kétségbeesett lépés: Erdogan líra vásárlására kéri a törököket

"Ha valaki dollárt vagy aranyat rejteget a párnája alatt, menjen vele a bankba" - fogalmazott a vezető. Szerinte így megállítható a "nemzetközi összeesküvés".

Erdogan elnök pénteken arany- és deviza megtakarításaik lírára váltására kérte fel az ország polgárait az árfolyam védelmében. "Ez lesz népem válasza azoknak, akik gazdasági háborút kezdtek ellenünk" - tudósítja az elnök elképzeléseit szó szerint a Reuters. Várhatóan az emberek zsebpénze súlytalan lesz a bizalmukat vesztett befektetők által elvont tőkével szemben - bár aki eleget tesz Erdogan kérésének, hazafiasan elszegényedhet, országával együtt.

A török líra pénteken kora délután 17 százalékkal állt gyengébben a dollárral szemben, és korábban állt már 20 százalék napi veszteségen is - tudósít az MTI.

Az euróval szemben 16 százalékkal gyengült péntek délutánra a török líra, heti vesztesége 26 százalék, az év eleje óta pedig 63 százalékkal gyengült. A líra már az idei elnök- és parlamenti választások előtt is jelentős mértékben gyengült, amit Recep Tayyip Erdogan teljhatalmú török elnök egy, az ország gazdaságának a megroppantására törekvő "érdekcsoport" ténykedésének állít be.

A líra árfolyamának zuhanása a napokban felgyorsult, miután az Egyesült Államok augusztus elején gazdasági szankciókat jelentett be Törökország ellen egy amerikai lelkész fogva tartása miatt.

Berat Albayrak török pénzügyminiszter pénteken új, a jegybanknak nagyobb függetlenséget biztosító és szigorúbb költségvetési fegyelemre épülő gazdaságpolitika bevezetését jelentette be. Kevés részlettel szolgált azonban ahhoz, hogy elhiggyék neki, valóban konjunktúrát hoz a beavatkozás: a rekordnagyságú árfolyamesés nem állt meg.

Ellenben az a kijelentése, hogy a kormány az inflációt és a gazdasági növekedést nem tekinti egymás alternatíváinak, tovább mélyíti a nemzetközi pénzpiac ellenérzéseit a török gazdaságpolitikával szemben.

A kamatemelések zsigeri ellenségeként ismert Erdogan elnök ugyanis a monetáris politika felett megerősödött mandátummal került ki a választásokból. A köztársasági elnök ugyanis azt az álláspontot képviseli, hogy az olcsó hitelfelvételi lehetőségek rendelkezésre állása elengedhetetlen előfeltétele a gazdasági növekedésnek.