Glasgow;Rasovszky Kristóf;

2018-08-12 15:08:00

Újabb aranyat zsebelt be Rasovszky Kristóf

Egy-egy arany- és ezüstérem után a leghosszabb távon sem talált legyőzőre a 21 éves magyar a nyílt vízi úszók glasgow-i Európa-bajnokságán.

A mezőny helyi idő szerint reggel 9 órakor ugrott a Loch Lomond, nagyjából 16 Celsius fokos vizébe, ráadásul folyamatos eső és szél is nehezítette a résztvevők dolgát. Tizenkilencen vágtak neki a 25 kilométeres távnak, amely tíz körből állt. A verseny háromnegyedéig gyakorlatilag teljesen együtt úszott a mezőny, amelyet a legtöbbször Rasovszky Kristóf vezetett.

Öt kilométerrel a vége előtt még mindig Rasovszky állt az élen, ekkor a legjobbak láthatóan valamivel nagyobb tempóra kapcsoltak. Négy és fél óra elteltével az utolsó körhöz érve is Rasovszky vezette a mezőnyt, Székelyi Dániel bő kétperces hátránnyal a 15. volt.

A cél előtt 1250 méterrel, az utolsó frissítő pontnál a francia Axel Reymond állt az élre - az élboly ekkor már nem lassította magát ivással -, Rasovszkynak öt másodperc volt a hátránya a negyedik helyen.

Az utolsó hajrát a magyar úszó nyitotta meg, és két testhossz előnyre tett szert, a különbséget pedig folyamatosan növelte. Láthatóan ezúttal a célba érkezésnél nem akarta a benyúlásra bízni a döntést. Az utolsó métereken nagyot hajráztak a riválisok, Rasovszky ellenben teljesen elkészült az erejével, az előnye azonban kitartott, és megszerezte második aranyérmét is Glasgow-ban. Székelyi 14. lett, míg a nőknél Olasz Anna a hatodik, Sömenek Onon Kata a tizedik helyet szerezte meg.

Rasovszky történelmi sikert ért el, ugyanis ő az első nyílt vízi úszó, aki Európa-bajnokságon mindhárom távon a dobogóra állhatott. A Balaton Úszó Klub sportolója szerdán 5 kilométeren arany-, csütörtökön 10 kilométeren pedig célfotóval végül ezüstérmes volt.

„Tizenkét és fél kilométernél már minden bajom volt, fájt a tenyerem, a térdem, a vállam. Legszívesebben kiszálltam volna, de mégis azt éreztem, hogy ameddig bírom, úszni fogok – nyilatkozta az MTI-nek a 21 éves magyar versenyző. – Fogalmam sem volt, mi lesz, gondoltam, most vagy soha. Kicsit elegem volt már ebből a huszonöt kilométerből, s amikor már csak öten voltunk, úgy gondoltam, ez is egy jó eredmény. Elindultam és bíztam benne, hogy kettőnél többen azért nem érnek utol” – kommentálta a hajrát Rasovszky.

Egy nappal korábban is éremesélyesként ugrottak vízbe a magyarok a váltóversenyben. A négyfős váltók tagjainak egyenként 1250 métert kellett a lehető leggyorsabban megtenniük.

A magyar csapat két férfi tagja (Székelyi Dániel és Huszti Dávid) után Sömenek Onon Kata következett, aki óriásit hibázott, hiszen rögtön a tőle balra elhelyezkedő bóját megkerülve kellett volna elindulnia, ehelyett ő egyenesen nekivágott a távnak, amiért nem sokkal később fel is mutatták neki a piros lapot.

„Elképzelni nem tudom, mi történhetett. Tíz kilométeren is úszott, előtte is többször leúsztuk a köröket. Talán a verseny hevében olyan izgalmi állapotban volt, ami ezt okozhatta. Nagyon össze van törve” - nyilatkozta Gellért Gábor, a nyílt vízi úszók szövetségi kapitánya. A váltó negyedik tagja, Novoszáth Melinda így már nem ugrott vízbe.

Sós Csaba, a magyar úszó válogatott szövetségi kapitánya a kontinensviadal előtt tíz érem megszerzését, köztük három-négy aranyat tűzött ki célként. Mindezt nagyságrendileg sikerült teljesíteni, a nyílt vízi úszó Rasovszky révén pedig még túl is szárnyalni.

Két éve Londonban 20 érmet szerzett a magyar csapat, a mostani visszaesés egyik oka, hogy Hosszú Katinka kevesebb versenyszámban indult, s nem volt olyan felkészültségi szinten, mint magánéleti problémái előtt.