;

MVM;energetika;állami vagyon;MVM Zrt.;MVM csoport;

- Senki nem tudja, miért pucolták ki az MVM vezérkarát

Egyik napról a másikra elcsapták a MVM Magyar Villamos Művek szinte teljes vezérkarát az igazgatóságostul, felügyelőbizottságostul. Információnk szerint a váltás elkerülhetetlen volt.

A békés felszín alatt forr az állami MVM Magyar Villamos Művek mélye. Mint emlékezetes: augusztus elején Bártfai-Mager Andrea, a kormányfő által újonnan kiötölt tárca nélküli vagyonminiszteri poszt betöltője, egyetlen nappal azután, hogy saját rendeletével átvette az MVM tulajdonosijog-gyakorlását a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőtől (MNV), közös megegyezéssel elküldte Zsuga János vezérigazgatót és Csiba Péter elnököt az MVM éléről. A két üzletember egyaránt kilenc hónapja ült a vezetői székekben, bár utóbbi azelőtt több mint két évig elnök-vezérigazgatóként irányította az - atomerőművet, villamos alaphálózatot és a legtöbb gáztárolót birtokló - állami holdingot.

A két cím Kóbor Györgyben egyesül újra, aki eddig a sokak által ellen-MVM-nek tekintett, szintén állami NKM Nemzeti Közműveknél töltött be hasonló beosztást. A háztartások közvetlen ellátását a multiktól visszaszerezni igyekvő - így immár a teljes lakossági gázszolgáltatást, az észak-dunántúli, közép- és dél-magyarországi gázrendszert, illetve utóbbi területen az áramhálózatot és -ellátást is magáénak tudó - NKM felépítésébe még Lázár János vágott bele a Miniszterelnökség bázisán a Simicska-féle belső feszültségek egy következményeként. A két állami energiacsoport közeledése mégis borítékolható volt.

Így az NKM két éve az MVM felügyeletét ellátó egykori Nemzeti Fejlesztési Minisztériumhoz (NFM) került, igaz, azon belül az akkor Bártfai-Mager Andrea irányította postaügyért és nemzeti pénzügyi szolgáltatásokért felelős külön kormánybiztosság alá. A nyilvánosságot amúgy kerülő politikus többször látványosan ki is állt a már akkor - az éppenséggel az MVM gazdasági vezérhelyettesi posztjáról átnyergelő - Kóbor György vezette NKM mellett. Bár eközben az MVM az NKM 50 százalékos tulajdonosává vált, a miniszter kedvező NKM-es tapasztalatai ölthetnek testet abban, hogy miután az egykori NFM és MVM közé ékelt MNV-t kiiktatva jogot szerzett rá, az MVM urává is Kóbor Györgyöt tette meg. Immáron az MVM és az NKM összeolvadása se kizárt, bár állítólag egyelőre csak a működést fésülik össze.

Ennek csalhatatlan jeleként a minap az MVM szinte teljes vezetősége lecserélődött. Az azelőtt pont Zsuga János által betöltött termelési és műszaki vezérhelyettesi poszton a Paksi Atomerőmű vezérigazgatójává kinevezett Pekárik Gézát Kiss Csaba váltja, akit néhány hete még a - Süli János Paks2-ügyi miniszter felügyelte - Paks II. Zrt. vezérigazgatói tanácsadójaként választottak a Magyar Atomfórum Egyesület elnökévé. A gazdasági vezérhelyettes az MVM-tulajdonú Magyar Földgázkereskedő (MFGK) régi-új vezérigazgatójává előlépett Fazekas László helyett Sum János lesz, aki eddig Kóbor György alatt az NKM-nél töltött be hasonló posztot.

A stratégiai és operációs vezérigazgató-helyettes a Zsuga János által kinevezett Csanádi Zsolt után az MVM korábbi jogtanácsosa, majd Bártfai-Mager Andrea kormánybiztosságának NKM-et felügyelő helyettes államtitkára, majd az NKM törzskari vezérhelyettese, Cseh Tamás lesz. A kereskedelmi vezérhelyettesi tisztséget az azt szintén csak néhány hónapja betöltő Pap Gabriella helyett a napokban MFGK-elnökké is választott Czinege Kornél veszi át, aki eddig az áramadásvétellel foglalkozó MVM-leány, az MVM Partner hasonló feladatait látta el. A kabinetvezető Buday Pál helyett Mezei Bálint lett elnök-vezérigazgatóiként. Bentzik Réka kommunikációs, külügyi és kormányzatikapcsolatok-igazgató, illetve Stickl László csoportszintű projektigazgató egyelőre beosztásában maradt.

A teljes sorcsere indoka nem ismert. A tavaly októberben kinevezett Zsuga János új stratégiája nyereségemelést, központosítást, hatékonyságjavítást és kulturális megújhodást célzott. Ama, látszólag kézenfekvő kijelentéssel viszont, hogy - az MVM egy cég -, a Moltól érkező szakember mintha némi ellenállást tanúsított volna a pénznyelő állami megbízásokkal szemben. Egy rejtélyesen fogalmazó forrásunk szerint viszont a váltást nem ez, hanem az elmúlt hónapokban elkövetett bizonyos vezetési hibák tették elkerülhetetlenné.

Cserélődő tagok az igazgatóságban, felügyelőbizottságbanAz MVM igazgatóságából értesülésünk szerint kikerül Zsuga János, Csiba Péter, az MNV éléről is távozó Szivek Norbert, a Paksi Atomerőmű nyugdíjba vonuló vezére, Hamvas István és Bakács István. Helyükre ül Kóbor György, Cseh Tamás, Pekárik Géza, illetve Galambos Dénes (aki minden bizonnyal a Dunaújváros és térsége ipar- és területfejlesztéséért felelős, korábban fideszes képviselőként tevékenykedő miniszterelnöki biztos). Székét csak az utoljára az egykori NFM energiaügyi helyettes államtitkáraként ismert Kádár Andrea és a rekordhosszú, nyolc éve tag Murányi Ernő őrizte meg. A felügyelőbizottságban (fb) az ex-NFM-es Mihalovics Pétert és MNV-s Szutrély Gergelyt az újonnan alapított Miniszterelnöki Kormányiroda jogi és koordinációs ügyekért, valamint közműszolgáltatásokért felelős helyettes államtitkára, Benkő Tamás János, illetve Lenkei Mirtill, a Rogán Antal miniszterelnöki kabinetfőnök irányította Nemzeti Kommunikációs Hivatal elnöke váltja. 

A jegybank továbbra is ragaszkodik a 0,9 százalékos alapkamathoz, miközben az infláció már 3 százalék felett jár.