Az első gyerekével várandós, Pekingben élő könyvelő is tagja annak a generációnak, amelynek az egygyerekes családmodell volt a norma. Mint az amerikai lapnak kifejtette, nem csupán a befektetett energia tántorítja el attól, hogy újabb gyermeket vállaljon, hanem a munkahelyi diszkrimináció, a taníttatás költségei, valamint az is, hogy egyedüli gyermekként neki kell majd a közeljövőben gondoskodni idős szüleiről is.
Sok fiatal pár osztja a nő nézeteit, s ez jelenleg az egyik legnagyobb kihívás a pekingi vezetés számára. Bár a két gyermeket vállaló családok száma 36 százalékról 51 százalékra ugrott 2013-tól napjainkig, a tavalyi évben csökkent a lelkesedés. A kormány így három évvel az egygyerekes szabály lazítása után most azért folytat kampányt, hogy a családok vállaljanak két gyermeket. Az ok egyszerű: ha nem „javítják ki” sürgősen az elmúlt évtizedek során eltorzult népességi mutatókat, Kínában súlyos demográfiai helyzet alakulhat ki.
Az 1,4 milliárdos populációjával a világ legnépesebb országának számító Kínában egyre többen kongatják meg a vészharangot: ha nem lendül fel a népszaporulat, akkor a közeljövőben a társadalom egy szűkülő csoportjának kell majd gondoskodnia az idős lakosságról. Egy közelmúltban publikált kormányzati tanulmány szerint 200 millió ember kerülhet ki a munkaerőpiacról 2020 és 2050 között. Ám nem ez az egyetlen probléma: az egygyerekes családmodell eredményeképpen sokkal több a férfi, mint a nő, mivel sok pár az abortuszt választotta, amikor kiderült, hogy az egyetlen utód nőnemű lesz.
„A legnagyobb problémát az öregedő társadalom és a nemek aránya jelenti. A jelen állapotot a szociális ellátás bővítésével lehetne orvosolni, különös tekintettel a gyermekek és az idősek gondozására. Ha a kormány jobban beszállna a gyereknevelés és az idős szülők gondozásának költségeibe, a fiatal párok szívesebben vállalnának több gyereket” – magyarázta a Népszavának Je Liu, a londoni King’s College oktatója. A Kína-szakértő szerint a gyerekek taníttatása különösen nagy terhet ró a szülőkre, hiszen ez már az általános iskolai előkészítővel elkezdődik, és folytatódik például a korrepetálást végző magántanár szerződtetésével. Ezen kívül a harmincas éveikben járó dolgozó nők közül sokan úgy vélik – mutatott rá Je saját kutatása –, hogy a munkahelyi előmenetelükre is negatív hatással lehet, ha egy újabb gyerek miatt kikerülnek a munka világából. Számukra egyébként sem újdonság egy gyermeket nevelni, hiszen ők maguk is így nőttek fel.
Az egygyerekes modellt 1979-ben, a gazdasági robbanás kezdetén vezették be, hogy lassítsák a népességnövekedést. Az intézkedésnek súlyos következményei voltak, több száz millió kínai nő esett át abortuszon vagy sterilizációs műtéten. Az Y generáció tagjainak többsége testvér nélkül nőtt fel. Azok a családok, amelyek egynél több gyermeket vállaltak, súlyos bírságot voltak kénytelenek fizetni. Az emberek különösen vidéken próbálták „kijátszani” a rendszert, mivel a mezőgazdasági munkában terhelhetőbb fiú utódok előnyt élveztek a lányokkal szemben. 1984-ben a pekingi vezetés bevezetett néhány engedményt, így a mezőgazdaságból élők törvényesen vállalhattak második gyermeket, ha az első lány volt, valamint az etnikai kisebbségek között is akadtak kivételek a szigorú szabály alól. Három éve a kormány minden családnak engedélyezi, hogy két gyermeket vállaljon, szakértők szerint pedig küszöbön áll, hogy ne két gyermek legyen a „felső határ”.
A kormány különböző módszerekkel igyekszik ösztönözni a gyermekvállalást: a Sárga-tenger partján fekvő Liaoning tartományban például a helyi vezetés különböző családi támogatásokat – adó-, lakhatási és oktatási kedvezményeket –, valamint hosszabb szülési szabadságot ad azoknak a fiatal pároknak, akik egynél több gyermeket vállalnak. Más régiókban azonban továbbra is erőszakkal szólnak bele a családtervezésbe: szigorítják az abortusz és a válás feltételeit.
„Úgy tűnik, hogy az állam beavatkozása a családtervezésbe norma lett Kínában” – fejtette ki lapunknak Je.
„A kormány szerint a népességpolitika elengedhetetlen a gazdasági növekedéshez és az ország fejlődéséhez. Világossá tették, az emberek felelőssége, hogy több gyermeket vállaljanak, hiszen így fog a nemzet virágozni.”