Pénzügyminisztérium;különadó;

2018-08-25 14:10:00

Életbe lépett a bevándorlási különadó

Az első – augusztusról szóló – bevallást szeptember 15-ig kell benyújtani – közölte a Pénzügyminisztérium.

Hatályba léptek a bevándorlási különadó rendelkezései – írja az MTI.

A Pénzügyminisztérium közleményében úgy fogalmazott, hogy a bevándorlási különadót „a bevándorlást segítő tevékenység támogatása” után kell fizetni. Az első – augusztusról szóló – bevallást szeptember 15-ig kell benyújtani, és a 25 százalékos mértékű adót is eddig az időpontig kell megfizetni.

A minisztérium közölte, hogy annak a szervezetnek, amelyiknek nincs adószáma, de bevándorlási adóköteles tevékenységet folytat, be kell jelentkeznie a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál (NAV). A bevándorlási különadót elsősorban annak a szervezetnek kell megfizetnie, amelyik a támogatást nyújtja, kötelezettsége teljesítéséről pedig tájékoztatnia kell a támogatottat is. A Pénzügyminisztérium szerint amennyiben ez a nyilatkozattétel elmarad, akkor a támogatott, vagyis a bevándorlást segítő tevékenységet végző magyarországi székhelyű szervezet válik adóalannyá. Ebben az esetben a támogatás felhasználását követő hónap tizenötödik napjáig kell az adót megállapítania, bevallania és megfizetnie. A támogatónak az anyagi támogatás – például az átutalt pénzösszeg, az átadott ingóság – összege, értéke után kell megfizetnie az adót, ha pedig a támogatott válik adóalannyá, akkor a terhet a bevándorlást segítő tevékenység költsége után kell kiszámítani. Az adó mértéke mindkét esetben 25 százalék.

A tárca szerint az új adófajta legfontosabb célja nem az adóbevételek növelése, hanem a tevékenység visszaszorítása. Mindazonáltal a különadóból származó összes bevétel címkézett bevétel, azaz kizárólag határvédelmi feladatok ellátására használható fel – teszik hozzá.

 

Mint megírtuk, az új közteher előzménye az úgynevezett „Stop Soros” törvénycsomag eredeti változatában szerepelt, „bevándorlásszervezési illeték” néven. A külföldi kritikák hatására ez, illetve a „bevándorlást támogató szervezetek” működésének belügyminiszteri engedélyhez kötése kikerült ugyan a parlament elé került szövegből, de az adótörvényekbe ágyazva mégis visszatért.