kajak-kenu;Kozák Danuta;

2018-08-26 19:45:02

Kozák mindent belapátolt

Kozák Danuta egyesben, párosban és négyesben is aranyérmes lett a portugáliai Montemor-o-Velhóban rendezett kajak-kenu-világbajnokságon.

Az ötszörös olimpiai bajnok világklasszis a 2016-os riói nyári játékok után abbahagyta a versenyzést, és tavaly nyáron, június 21-én megszületett kislánya, Zora. A 31 éves sportoló két hónappal a szülés után már elkezdett ismét edzeni, de még idén tavasszal is azt mondta, egyelőre küzd a szervezetével, formája messze van a korábbitól. Tavaly télen betegségek, sérülések gyötörték, és nagyon nehezen dolgozta fel, hogy komoly gondjai vannak a formájával.

Nyáron a válogatóversenyeken már a régi Kozák versenyzett, és mindenkit maga mögé utasított.

Hüttner Csaba szövetségi kapitány a vb előtt összesen tíz érmet remélt a csapattól. A szakember bízott benne, hogy Kozák mindhárom számban odaér a dobogóra. Arra lehet, ő sem számított, hogy ez három aranyérmet jelent majd. Mindezt úgy, hogy a kajak egyes és kettes 500 méteres döntője között csak egy óra telt el, közben Kozáknak részt kellett vennie az eredményhirdetésen is, pihenésre tehát egyáltalán nem jutott ideje.

„Kevés volt ez az idő, de pont meg lehetett oldani. Köszönöm mindenkinek, aki segített, az edzők, a technikai stáb, Anna (Kárász Anna, vele nyert párosban – a szerk.), mindenki azon volt, hogy a legprofibb módon oldjuk meg ezt a helyzetet, szerintem ez sikerült. Örülök, hogy meg is lett az eredménye" – mondta Kozma az MTI-nek.

Az extraklasszis harmadik aranyérme született meg a legnehezebben: Kárásszal, Medveczky Erikával és Bodonyi Dórával ötszáz méteren egy századmásodperccel sikerült megelőzni az új-zélandiakat.

Fantasztikus versenyzéssel védte meg tavalyi elsőségét a kajak kettesek 200 méteres versenyében Balaska Márk és Birkás Balázs. A két huszonegy éves fiatal a rajtnál szinte „kilőtt”, 100 méternél ezen a távon szokatlanul nagy előnnyel vezetett. Bár a végére csökkent a lendület, fogyott az erő, az első helyet nem fenyegette komoly veszély. A két fiatal versenyző még rengeteg örömöt szerezhet a sportrajongóknak.

Aranyérmes lett még Bodonyi Dóra a kajakosok 1000 méteres versenyében, illetve Csipes Tamara és Medveczky a kajak kettesek között ugyanezen a távon.

A magyarok összesen hat arannyal, egy ezüsttel és két bronzzal zárták a vb-t, ezzel az éremtáblázaton Németország (7,4,2) mögött a második helyen végeztek.