Európai Unió;menekültválság;Matteo Salvini;

2018-08-28 08:18:13

Kereszténység kontra humanizmus

Lehet-e létjogosultsága a mai Európai Unióban egy humánus menekültpolitikának? Matteo Salvini olasz belügyminiszter szerint nem, Angela Merkel vagy a spanyol kisebbségi szocialista kormány viszont úgy véli, nem az a megoldás, hogy bűnözőkként kezeljük a bevándorlókat. A berlini vagy a madridi kabinet magatartása nemcsak Ferenc pápa doktrínájával esik egybe, hanem a keresztény tanítással is. Ha azt hangoztatjuk, Európa gyökerei keresztények, akkor nem tarthatjuk embertelen körülmények között a háborúk elől elmenekült, más vallású embertársainkat, hanem próbálnunk kell segíteni nekik.

A mai európai gyakorlat azonban egészen mást mutat. A jobboldali elhajlással igazán nem vádolható Süddeutsche Zeitung hétvégén internetes kiadásában tette fel a kérdést, mi az olvasók véleménye Salvini eljárásáról. Támogatják-e abban, hogy inkább hagyja éhezni a menekülteket a hajókon, mintsem beengedné országa területére. Az eredmény híven tükrözi a mai gondolkodást. A többség neki adott igazat, mondván: valaki végre kimondja, amit az EU vezetői nem mernek. 

Itt tartunk. Sikeres a menekültellenes retorika, az a politika, amely szerint mindenről a menekültek tehetnek. Feledésbe merült, hogy a tíz évvel ezelőtti menekültválságot nem a bevándorlók idézték elő, hanem az a gazdaságpolitika, amellyel egy szűk réteg nagyon is jól jár. Angela Merkel a pénzügyi válságot még kezelni tudta, de a menekültválságra nincs ellenszere. Távolról sem csak Salvini látja úgy, hogy a kereszténység összefér a kirekesztéssel: mai tárgyalópartnere, Orbán Viktor kormányfő szinte tanítómesterének számít e tekintetben. Ők ketten képviselik az „új Európát”. 

Formálódik a populista szövetség a jövő tavaszi európai parlamenti választás közeledtével? Lehetséges, mégsem valószínű. A szavak szintjén tényleg nincs sok különbség közöttük, és stílusjegyeik is hasonlítanak. Valójában azonban számos akadálya lenne egy együttműködésnek. Salvini koalíciós partnere, az egyébként szintén populista és veszélyes tanokat hirdető Öt Csillag Mozgalom számára annyira elfogadhatatlan Orbán személye, hogy a párt szombaton nyilatkozatban határolódott el tőle, illetve a mai megbeszélésektől. Akad azonban egy másik akadály is. Amikor kiköt, vagy kikötne az olasz partoknál egy menekülthajó, Salvini az uniós partnerektől követeli, fogadják be a fedélzetén lévő embereket. Komoly támadási felületet jelentene, ha olyasvalakivel építené a hatvannyolcasokkal végleg szakító Európát, akinek esze ágában sincs tehermentesíteni Olaszországot.

Salvini számára egyfajta eszköz a magyar miniszterelnök, hiszen külpolitikai szempontból elszigetelt. Azt remélte, Horst Seehofer német belügyminiszter, vagy Sebastian Kurz osztrák kancellár személyében szövetségesre lelhet, de rá kellett döbbennie: ha Németország vagy Ausztria az általa követelt radikális menekültpolitikát folytatná, akkor hazája járna a legrosszabbul. Már csak emiatt is kizárható, hogy egyszer a populisták tolják majd az EU szekerét.