felsőoktatás;tandíj;Budapesti Gazdasági Egyetem;

2018-08-30 07:57:00

Az utolsó félévre duplázta meg az egyetem a diákok tandíját

A nyáron egy szenátusi döntéssel egységesítették a díjakat a Budapesti Gazdasági Egyetemen.

Meglepve értesültek arról a Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE) hallgatói, hogy az utolsó, gyakorlati félévükben 115 ezer forint helyett 230 ezer forint tandíjat kell fizetniük. A beiratkozásukkor ugyanis a szerződésükben az szerepelt: erre az időszakra csak az önköltség 50 százalékát kell befizetniük – írja az Index.

A portál szerint az egyetem időközben megváltoztatta a feltételeket, és a már évek óta az egyetemre járó hallgatók meglepve vették tudomásul, hogy július első napján egy új szerződést töltöttek fel nekik a tanulmányi rendszerbe (Neptun), amely szerint az utolsó félévre is a teljes összeget kell befizetniük. Augusztus 5-én aztán meg is jelent ehhez a 230 ezer forintos befizetendő összegről szóló számla. A változtatás legalább 200 hallgatót érint.

Szenátusi döntés

A portál megkereste az egyetemet, a BGE pedig közölte: az egyetem szenátusa június 29-én – tehát az egyetemi félév legvégén – fogadta el az új Hallgatói Követelményrendszert (HKR), amely július elsején hatályba is lépett. Erről az egyetem szerint különböző fórumokon tájékoztatták is a hallgatókat, a BGE honlapjára felkerült egy kivonatolt tájékoztató az új feltételekről, és az információk megjelentek a kari ügyfélszolgálatok közösségi oldalain is, amelyek a hallgatók számára elérhetőek.

Hozzátették, hogy az új hallgatói követelményrendszer szabályozza az önköltség fizetését is, ez a változtatás az egyetem hallgatói önkormányzatával egyeztetve történt. Az új szabályzatból így kikerült az a rendelkezés, amely szerint a gyakorlati félévben csak az önköltség 50 százalékát kell megfizetni. Emiatt a már egyetemre járó hallgatókra is vonatkozik az, hogy minden félévre a teljes önköltséget meg kell fizetni, függetlenül attól, hogy ilyenkor a hallgatók egy külső cégnél vagy az egyetem valamelyik gyakorlóhelyén töltik a féléves összefüggő szakmai gyakorlatukat.

A hallgatókat nemcsak az döbbentette meg, hogy eredeti szerződésük megváltozott. Sokan azt sem értik, miért kell teljes tandíjat fizetniük, ha ezt a félévet lényegében nem az egyetemen töltik. Az egyetem szerint a változást többek közt az indokolta, hogy az önköltségnek összhangban kell lennie azzal az összeggel, amit az állam a nem tandíjas hallgatók tanulmányai után fizet félévenként. Az egyetem fő indoka az, hogy

A sajtóiroda válasza szerint az egyetem működési költségeinek zöme állandó jellegű, úgy fogalmaztak, hogy

Az egyetem emellett azzal érvel, hogy az új szabályzatban számos, a hallgatók számára kifejezetten kedvező változtatást hajtottak végre. Az önköltséges hallgatók már korábban is kaphattak támogatást az egyetemtől a Biztos Jövő Ösztöndíjból, és most új ösztöndíjakat is létrehoztak. Az egyetem annyi könnyítést is ad, hogy az önköltséges hallgatóknak a félév elején csak a tandíj 45 százalékát kell befizetniük, a fennmaradó részt pedig félév közepéig kell rendezniük. Azt is közölték:

Az ügyben a portál Aáry-Tamás Lajost, az oktatási jogok miniszteri biztosát is megkereste, aki közölte: több hasonló ügyben járt el az elmúlt években, és ha a hallgatók megkeresik, ezt az ügyet is kivizsgálja.