Szöllősi György;újságírói kamara;

2018-08-30 09:36:48

Szöllősi: Napirenden van az újságírói kamara

Állítólag L. Simon László is megtette már a javaslatait. Állítólag az érdekvédelem a cél, de nem nehéz meglátni az ötletben, hogy egy újabb politikai beavatkozás a média működésébe.

Szöllősi György, a Nemzeti Sport főszerkesztője az atv.hu-val közölte: folyamatosan napirenden van az újságírói kamara kérdése, mert „szakmánk fontos ügyéről van szó”.

Elsőként – még januárban – lapunk számolt be arról, hogy teljesen átalakítaná a sajtóviszonyokat az a kezdeményezés, amely ha megvalósul, az újságíróknak is lenne kamarájuk. Úgy értesültünk, hogy a tervek szerint még az idén ősszel, de a legkésőbb 2019 tavaszáig létrejönne egy olyan újságírói kamara, amely az érdekvédelem mellett számos kötelezettséget is előírhatna a csatlakozó újságíróknak, valamint a laptulajdonosoknak.

Az elképzelések szerint a kamarába nem lenne kötelező belépni, de a tagoknak olyan előnyök járnának, amelyek miatt „minden újságíró szeretne majd taggá válni”. Az elképzelés egyik „katalizátora” Szöllősi György lehet, aki korábban a felcsúti Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia kommunikációs igazgatója is volt. A részletekről itt olvashat bővebben.

L. Simon megtette javaslatait

Az atv.hu most arra volt kíváncsi, hogy ősszel napirendre tűzik-e a kamaráról szóló javaslat megvitatását. A portálnak azt mondták: a kormányoldalon az elmúlt hónapokban felgyorsultak az egyeztetések, belső szakmai fórumokon a volt kulturális államtitkár, L. Simon László is megtette már javaslatait.

Forrásaik a kormányoldalon hangsúlyozták, hogy „az érdekvédelem a cél”, és azt ismételték meg, hogy nem politikavezérelt akcióról van szó. Ha létrejön a kamara, az újságírók csak bejelentve dolgozhatnának és egy bizonyos szintnél nem kereshetnének kevesebbet. Azaz arra lehet számítani, hogy ha lesz konkrét javaslat, az újságírók fizetésének kérdése hangsúlyos rész lesz az indoklásban. Mint írják, a megkérdezettek közül többen is jónak látnák, ha már ősszel elkészülne az újságírói kamaráról a törvényi szabályozás.

Meglátásuk szerint ez nem igényel alkotmánymódosítást, a parlamenti fideszes kétharmad pedig biztos hátteret jelent a sajtókamara tervezett létrehozásához, ha például a sarkalatos médiatörvényt is módosítani kell.

Egy forrásuk úgy véli, a kamarai tagság ahhoz is feltétel lesz, hogy valaki eljusson fontosabb, például egy miniszterelnöki sajtótájékoztatókra. Valószínűsítette, hogy egyéni képviselői indítvány lesz az újságírókat és a nagy lapkiadókat, médiumokat megregulázó újságírói kamarai törvény, és a szakmai oldalról jövő igényeket hangsúlyozzák majd, azt, hogy erős és megalapozott civil kezdeményezés áll az újságírói kamara létrehozása mögött.