Bioritmus;reflux;

2018-09-05 16:16:00

A reflux ősszel rosszabbodik

Az ősz nem kedvez az emésztőszervi betegségeknek, így a reflux betegségnek sem. A panaszok kezelése az életminőség javulásán túl azért is fontos, mert krónikus torokfájást és köhögést is okozhat.

A gyomorszáj elzárja a nyelőcsövön keresztül haladó táplálék útját, ez akadályozza meg a gyomortartalom visszaáramlását. Ha ez a záróizom nem jól működik, a savas hatású gyomornedv a nyelőcsőbe visszakerülve irritálja az érzékeny nyálkahártyát – mondta dr. Hidvégi Edit gasztroenterológus, tüdőgyógyász, a Budai Allergiaközpont orvosa. Ezt a szegycsont mögötti területen, vagy akár a torokban jelentkező, égő fájdalom jelezheti. A betegség is erről a folyamatról kapta a nevét, a reflux ugyanis visszafolyást jelent. 

Sokféle, furcsa tünet

Van, akinél a reflux gyomorszájtáji fájdalmat, esetleg émelygést, savas böfögést okoz. A sav feljuthat a torokba, a szájba és savas, keserű szájízt okozhat. Sokak tünetei nem egyértelműek és más betegségre emlékeztetnek. A kezeletlen reflux okozhat rekedtséget, gégegyulladást, krónikus torokfájást, éjszakai és reggeli krónikus köhögést és szorító mellkasi fájdalmat is. Vizsgálatok szerint az asztmás betegek közel 60-70 százalékánál megfigyelhetőek a reflux tünetei is. A reflux a torok és a garat ingerlése révén köhögést tud okozni. Ilyenkor a hasban megemelkedik a nyomás, ami fokozza a refluxot. Egyes, asztma ellen használt gyógyszerek a gyomorszáj záróizmának ellazításával provokálják a refluxot.

Egy-egy zsírosabb, fűszeres étel, alkohol elfogyasztása bárkinek okozhat gyomorégést. Erre jó megoldást jelenthetnek a recept nélkül kapható savlekötő készítmények. Baj akkor van, ha a panaszok visszatérően jelentkeznek vagy állandósulnak, ilyenkor mindenképp érdemes orvoshoz fordulni. Idejében felismerve, szakszerű kezelés mellett ugyanis nemcsak a légúti szövődményeket előzhetjük meg, de a betegség súlyosbodásával fokozódó nyelőcső daganat kockázata is jó eséllyel csökkenthető.