Hatalmas földi és űrteleszkópokra kellene költenie a NASA-nak a Naprendszeren kívüli bolygókra szánt büdzsét – olvasható a David Charbonneau amerikai csillagász vezette bizottság jelentésében, amely az amerikai űrhivatal jövőbeli feladataival kapcsolatban fogalmaz meg prioritásokat. Az emberiség már több évszázada, sőt talán több évezrede mereng azon, létezhet-e élet más bolygókon - idézi a HVG a Harvard professzorának, a Space.com oldalnak mondott szavait.
A jelentésben az áll, ehhez szükség lenne például egy olyan nagy teljesítményű űrteleszkópra, amellyel közvetlenül megfigyelhetők a Naprendszeren kívüli (exo)bolygókat, de kellenének hasonló kaliberű földi távcsövek is.
A következő 15-20 év feladatait számba vevő jelentés készítői támogatják többek között a Webb-űrtávcső üzembe helyezését is. A Hubble utódjának szánt teleszkóp aktiválását már többször elhalasztották, egyszer pedig azért is veszélybe került az eszköz léte, mert a projekt elérte maximális költségkeretét. Most úgy tűnik, 2021-ben helyezi majd üzembe a NASA.
A jelentés a pénzt igénylő célokon kívül kitért arra is, hogy az exobolygók kutatásával foglalkozó tudósoknak fokozottabban együtt kellene működniük más tudományterületekkel, fontos lenne a diverzitás előtérbe helyezése, a diszkrimináció és a zaklatások aktív megelőzése is.