Bioritmus;allergia;parlagfű;pollenszezon;

2018-09-07 16:16:00

Nem lanyhul a pollenszezon - Tippek a túléléshez

Az ország területének nagy részén továbbra is nagyon magas a parlagfű pollenkoncentrációja, emiatt sokan tapasztalhatnak az átlagosnál erősebb allergiás tüneteket. Ha ezek súlyosak vagy a gyógyszerek hatására sem múlnak el, akkor – ha korábban még nem tettük - a szakemberek szerint mindenképp érdemes mielőbb allergológushoz fordulni, aki személyre szabott terápiát állít össze.

Az ország déli és északkeleti felében jelenleg nagyon magas, a többi részén általában magas parlagfű pollenterhelésre lehet számítani, ami a következő napokban várhatóan kis mértékben emelkedik, a Nyugat-Dunántúl és az északi területek kivételével országszerte sokfelé elérheti a nagyon magas szintet - olvasható a Parlagfű Pollen Riasztási Rendszer honlapján.

Allergiás tünetek megjelenésekor először általában valamilyen recept nélküli készítményt választunk. Bár nagy a választék, a készítmények többsége valamilyen antihisztamin összetevőt tartalmaz. Ez a hatóanyag gátolja az allergiás reakció során a szervezetben felszabadult hisztamin kötődését a nyálkahártyán lévő hisztamin receptorokhoz. Ez azt eredményezi, hogy a betegnél egy időre megszűnik a tüsszögés, orrfolyás. Léteznek első és újabb, második generációs készítmények is. Előbbiek gyakran álmosságot okoznak, utóbbiak hatás is tovább tart - hívta fel a figyelmet dr. Balogh Katalin allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa.

Az antihisztaminokkal csak a tünetet lehet kezelni, az immunterápia azonban az allergia kiváltó okára, a félresiklott immunműködésre hat – magyarázta dr. Balogh Katalin. Ez hozzászoktatja a beteget a tüneteket okozó allergénhez, így idővel képes lesz azt panaszok nélkül elviselni. A kezelést az allergén növény virágzása előtt legkésőbb két hónappal kell megkezdeni, és a tapasztalatok szerint már az első évben jelentősen csökkennek is a tünetek.

Árthat is az orrspray

A recept nélkül vásárolható allergia elleni orrspray-is, amelyek közvetlenül az orrnyálkahártyán hatnak. Előnyük, hogy akár hosszabb időn – fél éven - át is használhatók. Dr. Balogh Katalin tapasztalatai szerint azonban előfordul, hogy a náthás tünetek enyhítésére használt, nyálkahártya lohasztó orrcseppel kezelnek allergiás tüneteket is. Ezek a készítmények is megszüntetik ugyan a panaszokat, de csak rövid ideig használhatóak, hosszabb időn keresztül alkalmazva még a nyálkahártyát is tönkretehetik. Ugyanilyen veszélyes lehet az is, ha a beteg allergiásként kezeli magát, de valójában bár a tünetei hasonlóak a szénanáthához, más betegsége van. Orrdugulást, -folyást, -polip vagy -sövényferdülést, de nem allergiás eredetű -nyálkahártya-gyulladást vagy a akár daganatos elváltozás is okozhat. 

Praktikus tanácsok

Apróságnak tűnhet, de segíthet, ha az allergiás a pollenszezonban minden este megmossa a haját, éjszaka nyugodtabban alhat, ha nem lélegzi be a hajára tapadt polleneket. A lakásba jutó pollenmennyiséget csökkenthetjük, ha nem teregetünk a szabadban, mert a frissen mosott, nedves ruhákon könnyedén megtapadnak a pollenek, így a ruha viselése közben fokozottan jelentkezhetnek a tünetek. Jobb, ha éjszaka szellőztetünk, amikor a pollenkoncentráció is alacsonyabb. Amíg az allergén növény magas koncentrációban van jelen a levegőben, tartsuk inkább zárva az ablakokat. Véletlenül se szellőztessünk reggel 5 és 10 óra között, a pollenkoncentráció ugyanis ebben az időben a legmagasabb. Ideális megoldást jelenthet a légkondicionáló használata, de ügyeljünk a tisztítási előírások betartására, mert különben a készülékben megtelepedő penészgomba és por más, kellemetlen tünetet provokálhat. Autózás közben is tartsuk zárva az ablakokat és használjuk inkább a belső keringetésű, pollenszűrővel ellátott légkondicionálót. Ezt a berendezést is rendszeresen tisztítsunk, és ne feledkezzünk meg a szűrő időközönkénti cseréjéről sem. Vonaton, buszon üljünk háttal a menetiránynak, hogy a huzat ne az arcunkba hordja a polleneket.

Sportoljunk, de óvatosan!

Allergiás betegséggel sem kell lemondani a mozgás öröméről, de ajánlott figyelembe venni, hogy a pollenkoncentráció száraz, meleg, szeles időben is különösen magas, ami fizikai terhelés hatására könnyen rohamot provokálhat - figyelmeztetett az allergológus. Érdemes maszkot beszerezni a futáshoz, ami hasznos lehet fűnyírás közben is. A tünetek csökkentésében segít, ha olyan területet választunk, ahol kevesebb fa van, és futás közben az orrunkon vesszük a levegőt. Különösen magas pollenszám esetén inkább válasszuk az tiszta, allergénektől mentes edzőtermet. Allergiás asztma esetén különösen jótékony hatású lehet a rendszeres úszás, amelynek segítségével nem csak az állóképesség, de a nyugalmi légzésfunkció is javítható. Pollenallergiások ügyeljenek, hogy a golfozás vagy futballozás rohamot válthat ki, különösen közvetlenül fűnyírás után. Rendszeresen végzett fizikai terhelés mellett szükség lehet a gyógyszeres kezelés módosítására is, hogy biztonságban és panaszmentesen végezhessük az edzéseket.