Adina Floreát, a konstancai törvényszéki ügyészség ügyészét javasolta Tudorel Toader igazságügyi miniszter az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) főügyészi tisztségébe – jelentette be a bukaresti szaktárca. Kinevezése azonban még egyáltalán nem biztos, hiszen a hatályos román jogszabályok szerint Florea jelöltségéről a Legfelsőbb Bírói Tanácsnak (CSM) is véleményt kell mondania, majd az új főügyészt Klaus Johannis államfőnek kell kineveznie. A CSM ügyészi részlege szeptember 27-én hallgatja meg Floreát, október 2-án küldi el véleményezését az igazságügyi miniszterhez. A tanács véleményének figyelembevétele nem kötelező, az pedig, hogy az elnök visszautasíthatja-e a szaktárca jelöltjét, egyelőre nem egyértelmű.
A nemzetközi média és politika, a román ellenzék és civil szervezetek által a korrupcióellenes harc hősének tartott Laura Codruta Kövesi volt DNA-főügyész júniusi leváltása körüli botrány azonban azt sejteti, újabb kormány-államfő közötti nyilvános háborúskodás elé néz Románia. Kövesi leváltására alkotmánybírósági döntés kötelezte az államfőt, ennek ellenére Johannis az utolsó percig halogatta a végrehajtást. Romániában most azt találgatja a média és szakértők sora, hogy ilyen előzmények után joga van-e az elnöknek elutasítani a miniszter kinevezési javaslatát, vagy sem. És ez nem egyértelmű, ami előrevetíti az újabb román belpolitikai válságot.
Az igazságügyi törvények és eljárás módosításáért amúgy is nemzetközi szinten bírált román kormány, illetve az igazságügyi minisztériumot vezető Tudorel Toader miniszter mindent meg is tett annak érdekében, hogy a korrupcióellenes fellépés a politikai- és közbeszéd középpontjában maradjon. A Kövesi megüresedett helyére kiírt pályázatra jelentkezőket első fordulóban kivétel nélkül „alkalmatlanak” találta Toader, majd a megismételt pályázat után egy olyan személyt választott, aki eleve támadási felületet ad. Adina Florea édesapja a kormányzó PSD színeiben Konstanca megyei tanácsos, ő maga pedig érintett a vádhatóság egyik ismeretlen tettes ellen indított bűnvádi vizsgálatában. Az egyelőre nem nyilvános, hogy Florea neve tanúként vagy potenciális vádlottként merül fel az ügyben. Igaz ugyan, hogy a román ügyészek és bírák több mint felének van DNA-dossziéja, amint Augustin Lazar legfőbb ügyész nyilatkozott a román sajtónak, azért, mert a legtöbb elítélt feljelenti az ellene eljáró ügyészt, bírót.
Nem is ez lenne a legnagyobb gond az új DNA főügyésszel. A hovatovább két éve tartó, a korrupcióellenes ügyészség mindenhatóságát is megnyirbáló igazságügyi törvénymódosítások ellen tüntető pártok és civilek szemében az a legnagyobb bűne, hogy pályázati érvelésében gyakorlatilag szóról-szóra megismételte az igazságügyi tárca és miniszter érvelését, DNA-bírálatát, hangsúlyozva a testület visszaéléseit. Mivel az igazságügyi reform elutasítói szerint a kormánypárt ezekkel a módosításokkal csak saját korruptjait, illetve vezetőjét, a PSD elnök, egyben képviselőházi elnök Liviu Dragneát próbálja menteni, Florea hitelessége komoly csorbát szenvedett.