EPP;Sargentini-jelentés;

Sargentini-jelentés – A Fidesz kizárását várják az EPP-ben?

A szavazással eljöhet a pillanat, amikor meglesz az ehhez szükséget támogatottság.

Az Európai Néppárt (EPP) több nemzeti delegációja abban bízik, hogy a jogállamiság magyarországi helyzetéről szóló különjelentés jövő heti európai parlamenti szavazása után meglesz a szükséges többség a jobbközép erőket összefogó pártcsaládon belül a Fidesz kizárására – írta az MTI összefoglalója szerint szombaton a Politico.

A brüsszeli hírportál arról számolt be, hogy az EPP-ben továbbra is vannak törekvések a magyar kormánypárt kizárására, de a többség egyelőre kivárja, mit fog mondani Orbán Viktor miniszterelnök a Sargentini-jelentés keddi vitáján, és arra hogyan fog reagálni Manfred Weber frakcióvezető.

A kérdés, hogy milyen széles a néppárt ernyője, mely pártok férnek be alá és melyek nem, a jövő héten rendkívül aktuálissá válik – olvasható a cikkben.

A szakértők szerint a pártcsaládon belüli bármilyen törés messzemenő következményekkel járna a 2019-es EP-választások előtt, és a rivális erők malmára hajthatná a vizet. Ez a politikai realitás a magyarázata annak, miért vallottak kudarcot a Fidesz kizárására irányuló eddigi törekvések, az ugyanis talán azt eredményezné, hogy a következő ciklusban az EPP elveszíti a legerősebb frakciónak kijáró előnyöket – vélekedtek.

Egyes tagpártok eddig is elfogadhatatlannak tartották a magyar kormány tevékenységét, ők abban reménykednek, hogy a jövő heti szavazással eljön végre a pillanat, amikor meglesz a kellő támogatottsága a Fidesz kizárásának, ez azonban a Politico szerint közel sem egyértelmű.

Manfred Weber a status quo megőrzésének pártján van, mivel szerinte ez az egyetlen módja Orbán Viktor „kordában tartásának” – írta a Politico.

Weber nemrég telefonon beszélt Orbánnal, és egyértelművé tette:

„nem segítenek neki, ha a magyar miniszterelnök sem segít nekik”– közölte egy névtelenséget kérő illetékes.

Miközben korábban számos nemzeti delegáció ellenérzéseit fejezte ki a Fidesz EPP-tagságával kapcsolatosan, a híroldal megkeresésére ezúttal mindössze két tagpárt erősítette meg, hogy támogatnák a jelenlegi kizárási törekvéseket, a többség még kivár.

Mint megírtuk, a testület elnökét és frakcióvezetőit tömörítő Elnökök Értekezlete csütörtökön úgy döntött, Orbán Viktor felszólalhat az Európai Parlament (EP) magyarországi helyzetről szóló keddi vitájában. Ugyanakkor a magyar miniszerelnök beszédének időtartamát korlátozták: csak egyszer szólalhat fel, és akkor is csupán hét percig. Orbán Viktor a magyarországi jogállam működését súlyos bírálatokkal illető EP-jelentésről szóló szavazás előtt kap szót az uniós képviselő-testületben.

Csütörtökön azonban váratlanul bizonytalanná vált a szavazás jövő szerdai lebonyolítása. Az EPP azzal a javaslattal állt elő a napirendről döntő Elnökök Értekezletén, hogy a parlament alkotmányügyi bizottsága még a voksolás előtt készítsen véleményt az állásfoglalás jóváhagyásának formai követelményeiről (arra szeretnének választ kapni, hogy abszolút többséget igénylő jóváhagyás esetén a tartózkodás „nem” szavazatnak számít-e). A házbizottság tagjai elutasították az időhúzásra játszó felvetést, a szintén néppárti Antonio Tajani EP-elnök kezdeményezésére végül abban állapodtak meg, hogy sürgős állásfoglalást kérnek a kérdésről az EP jogi szolgálatától.

„Hatalmas a frusztráció”A Sargentini-jelentéssel kapcsolatban közölt cikket szombati számában a Der Spiegel című független német hírmagazin is. Az Európai Parlament – Az igazság órája Webernek és Orbánnak című írásban kiemelték: a „jogállami elvek megsértésének számos esetét” felvonultató jelentés miatt az Európai Néppárt (EPP) arra „kényszerül, hogy alapvetően tisztázza viszonyát Orbán Viktor magyar kormányfővel”. Mint írták, a szavazás „próbatétel” lesz az EPP csúcsjelölti tisztségére pályázó Manfred Webernek, aki „egyrészt számít Orbán támogatására a november elején Helsinkiben tartandó csúcsjelöltállító kongresszuson, másrészt nemigen engedheti meg magának, hogy továbbra is helyet biztosítson neki a párt soraiban”. A német Kereszténydemokrata Unió (CDU) egy EPP-s európai parlamenti képviselője, Sabine Verheyen a hírmagazinnak azt mondta, hogy „hatalmas a frusztráció nálunk Orbán miatt”. Hozzátette: amennyiben a jelentés „szakmailag jól alátámasztott, támogatni fogják az EPP-ben”. Egy luxemburgi EPP-képviselő, Frank Engel azt mondta, hogy ebben az ügyben nem veti alá magát a frakciófegyelem elvének. Egy osztrák EPP-képviselő, Ottmar Karas azt javasolja, hogy függesszék fel a Fidesz EPP-tagságát, ha a parlament elfogadja a jelentést – írta a Der Spiegel, hozzátéve, hogy az EPP luxemburgi és hollandiai tagpártjai a Fidesz kizárását sürgetik. (MTI)