Európai Néppárt;7-es cikkely;EPP;Sargentini-jelentés;

2018-09-11 08:00:00

Orbán utoljára visszakozhat Strasbourgban

A magyar kormányfő is részt vesz az Európai Néppárt (EPP) ma délután kezdődő frakcióülésén – erősítették meg a Népszavának több forrásból.

A miniszterelnök a magyarországi helyzetről szóló európai parlamenti (EP) vita után tárgyal a Fidesz EP-képviselőinek otthont adó politikai csoport tagjaival. A néppárti képviselők ezen az ülésen döntenek arról, hogy milyen taktikát kövessenek a Magyarországgal szemben 7. cikkelyes, vagyis szankciós eljárást kezdeményező EP-jelentés szerdai szavazásakor. Szinte bizonyos, hogy a vezetőség nem fog közös álláspontot ráerőltetni a tagságra, hanem szabad kezet ad nekik: szavazhatnak a lelkiismereretük szerint. Érdekes fejlemény, hogy Manfred Weber frakcióvezető szokásától eltérően nem tart nemzetközi sajtótájékoztatót a plenáris ülésre kerülő témákról.

Megfigyelők szerint sok függ attól, hogy Orbán Viktor a kedd délutáni plenáris vitában, majd a politikai csoport zárt ajtók mögött zajló tanácskozásán milyen hangot fog megütni: harcos lesz-e vagy kompromisszumkész? A holland zöldpárti Judith Sargentini által elkészített jelentés csak úgy kaphatja meg a szükséges abszolút többséget a képviselő-testületben, ha jónéhány néppárti is megszavazza.

A Magyarországról szóló Sargentini-jelentés szerdai elfogadásának esélyeit növeli, hogy az EP elnöke úgy döntött: a tartózkodás nem számít szavazatnak.

A szöveg jóváhagyásához a leadott szavazatok kétharmadára van szükség. Ha nem számolják a tartózkodókat, akkor a küszöb eléréséhez kevesebb képviselő egyetértő szavazata is elég. (Minél több a leadott szavazat, annál több igen kell a kétharmadhoz.) Ugyanakkor ez az abszolút többség nem lehet kevesebb 367 igen-voksnál. Jaume Duch Guillot, az Európai Parlament szóvivője hétfői sajtótájékoztatóján közölte: az EP elnöke, Antonio Tajani a parlament hagyományaira és a jogi szolgálat véleményére támaszkodva hozott döntést, amelyről nincs helye további vitáknak. Mint lapunk is megírta, az Európai Néppárt frakciójának fenntartásai miatt döntött úgy a parlament vezetősége, hogy kikéri jogi szolgálatának véleményét a kérdésről.

A plenáris ülés hétfői megnyitóján kisebb felzúdulást keltett, amikor Philippe Lamberts belga zöldpárti képviselő szóvá tette, hogy a magyarországi helyzetről rendezett kedd délutáni plenáris vitában nem lesz jelen az EU soros elnöki tisztét betöltő Ausztria képviselője. Az ülést vezető Antonio Tajani erre az osztrák kormánynak a teremben helyet foglaló képviselőjéhez fordult, aki nem kívánt reagálni a felvetésre. Csak azután foglalt állást, hogy a szocialista frakció helyettes vezetője, Maria Joao Rodrigues válaszadásra szólította fel. Mint elhangzott, a soros elnökség illetékes minisztere jelen lesz a magyar vitán, de Bécsben még nem született döntés arról, hogy meg is szólal-e.

A Sargentini-jelentés plenáris szavazása előtt kevés módosító indítvány érkezett. Mindössze az előadó és a szocialisták egészítenék ki a szöveget néhány friss fejleménnyel, elítélve például a társadalmi nemekkel kapcsolatos tanulmányokkal szembeni támadásokat. Egy német euroszkepetikus képviselő, az Alternatíva Németországért tagja viszont több indítványban is javasolja, hogy az EP álljon el a 7. cikkes eljárás indítványozásától. Az EPP nem nyújtott be módosító indítványokat a jelentéshez.