Orbán Viktor;Európai Néppárt;Manfred Webert;Sargentini-jelentés;

2018-09-11 22:23:23

A néppárti frakció fele megszavazhatja a Sargentini-jelentést

Heves vita folyt az EPP frakcióülésén, és Orbán is konfrontatív volt. Minden jel arra mutat, hogy az állásfoglalást szerdán jóvá fogja hagyni az Európai Parlament.

Igennel fog szavazni Manfred Weber, az Európai Néppárt (EPP) frakcióvezetője is a Magyarországgal szemben 7. cikkelyes eljárást kezdeményező európai parlamenti jelentésre. Ezt maga a politikus jelentette be a Fidesznek otthont adó pártcsalád zárt frakcióülése után, amelyen részt vett Orbán Viktor miniszterelnök is. A tanácskozáson a képviselők úgy döntöttek, hogy mindenki a lelkiismerete szerint szavazhat.

 

A kedd esti, csaknem kétórás és információink szerint feszült hangulatú tanácskozás után a német frakcióvezető rövid nyilatkozatot tett, amelyben kijelentette: az EPP számára az európai értékek nem képezhetik alku tárgyát, a pártcsaládban senkit sem illet meg különleges bánásmód. Miután a magyar miniszterelnök nem adta jelét annak, hogy kész kompromisszumra a CEU jövőjével és a civil szervezetek tevékenységét korlátozó törvényekkel kapcsolatban, az EPP szabad kezet adott tagjainak a szerdai szavazáson.

Manfred Weber – az Európai Bizottság elnöki székének egyik várományosa – szerint a frakcióülésen a képviselők heves vitát folytattak arról, hogy a magyar kormány lépései és döntései az uniós értékek rendszerszintű megsértésének számítanak-e. Vagyis hogy megérett-e a helyzet a 7. cikkelyes eljárás elindítására? Ő maga erre igennel válaszolt, de nem akart találgatásokba bocsátkozni, hogy a Sargentini-jelentés vajon a szerdai szavazáson megkapja-e a szavazatok kétharmadát. Ugyanakkor leszögezte, hogy jóváhagyás esetén sem történik más, minthogy a parlament felkérésére párbeszéd indul a magyar kormány képviselőivel a tagállami miniszterek egyeztető fórumán.

A tanácskozásról távozó Orbán Viktor csak annyit jegyzett meg a várakozó újságíróknak: „Együtt indulunk a választásokon, és meg is fogjuk nyerni”. Forrásaink szerint a magyar miniszterelnök kétszer is szót kapott az ülésen, és meglehetősen konfrontatív volt. Megismételte, hogy a balliberális erők az EPP szétrobbantására törekednek. Kifejtette, hogy a jövő májusi EP-választás a bevándorláspártiak és a bevándorlást ellenzők között fog lezajlani.

A vitához hozzászóló képviselők egyike-másika nehezen tudta türtőztetni magát – hallottuk. Corazza Bildt svéd EP-képviselő például kérdőre vonta Orbánt a Matteo Salvini olasz belügyminiszterrel folytatott tárgyalásai miatt. Bildttel egyetemben több más hozzászóló is nehezményezte, hogy a kormányfő a magyar nép elleni támadásnak titulálta a jelentést és a vitát. Német kereszténydemokraták azon értetlenkedtek, hogy a magyar parlament miért nem tudja megváltoztatni az uniós szabályoknak és normáknak ellentmondó törvényeket.

Több képviselő ugyanakkor „idiótának” nevezte a Sargentini-jelentést, amelyben számos, a „valóságnak nem megfelelő vádaskodás, régi és kitalált ügyek” szerepelnek. Ennek ellenére nem kérdőjelezték meg a lényegi üzenetét, a jogállam védelmének fontosságát. Forrásaink szerint a vita alapján az EPP tagjainak valamivel több mint a fele hajlik rá, hogy megszavazza a Magyarország ellen 7. cikkelyes eljárást indítványozó állásfoglalást.