Brüsszel;Orbán Viktor;zsoldosok;emigránsok;Sargentini-jelentés;

2018-09-14 08:41:57

Orbán: Brüsszel zsoldosokat küld ránk

Az Európai Parlament távozó, bevándorláspárti tagjai döntöttek a Sargentini- jelentésről, magyarázta miniszterelnök a Kossuth rádióban. Orbán Viktor döbbenetes összeesküvés-elmélettel állt elő: szerinte Brüsszel fel akarja számolni a magyar határvédelmet.

Elképesztő magyarázattal indokolta strasbourgi vereségét Orbán Viktor: a miniszterelnök a közrádiónak adott szokásos, pénteki interjújában arról beszélt, hogy az Európai Parlament kifutó kollekciója döntött a Sargentini-jelentésről, de ezek a bevándorláspárti ep-képviselők úgy is távoznak jövő májusban, a 2019-es választások után.

Mint várható volt, Orbán a bevándorlás-témára fűzte fel védő- és vádbeszédét, és szót sem ejtett arról, hogy a Sargentini jelentés főként magyar jogállamiságot fenyegető veszélyekről, a civilek, független intézmények felszámolásáról szól. Szerinte az EP bevándorláspárti többsége bevándorlókontinenssé tenné Európát, és – mivel ebben Magyarország határvédelme akadályt jelent – fel akarják számolni a hazai határellenőrzést, idézi szavait a hirado.hu

„Magyar fiaink, rendőrök és katonák"

Orbán legmeredekebb nyilatkozata azonban csak ezután következett: mint mondta,

„A terv az, hogy ha Magyarországot nem lehet rászorítani arra, hogy beengedjék a migránsokat, akkor el kell tőlünk venni a határvédelem jogát. Nem kevesebbet akarnak, mint hogy a magyar fiaink, rendőrök és katonák helyett, akik védik a határt, akiknek fontos a hazájuk, zsoldosokat küldjenek ide Brüsszelből. És ne legyenek illúzióink: be fogják engedni a migránsokat” – mondta. 

Azt, hogy Orbán a jelentés elfogadását Merkel bosszújának tartja, már kormányközeli források is emlegették az az ATV-nek.  A határőrizet átadásával pedig arra utalhatott, hogy a nénet kancellár a napokban a nemzetközi Frontex-határvédelmi ügynökség megerősítéséről, 10 ezer fősre növeléséről beszélt, amihez –  Merkel szerint – az uniós külső határokat képező országoknak át kell adniuk nemzeti kompetenciáik egy részét is.

Csakhogy Orbán itt is csúsztatott: a tervek szerint ugyanis a Frontex-határőröket kizárólag a nemzeti hatóságok egyetértése esetén lehetne egy-egy uniós ország külső határaira vezényelni, és csak válság esetén. Az egység tagjai minden olyan feladatot elvégezhetnének, amit tagállami kollégáik: ellenőrizhetnék az átkelők személyazonosságát, engedélyezhetnék vagy elutasíthatnák a belépést az országba, és feltartóztathatnák a határt szabálytalanul átlépő személyeket.