2017 szeptemberében Pécs fideszes vezetése beismerte, hogy a város súlyosan eladósodott, ezért a baranyai megyeszékhely kormányzati segítségre szorul. Az adósság pontos nagyságáról Pécs irányítói ellentmondásosan nyilatkoztak. Tavaly decemberben a kormány három tételben összesen 12,5 milliárd forintnyi visszatérítendő támogatást biztosított Pécsnek, így okkal feltételezhetjük, hogy az általában 50 milliárd forint körüli összegből gazdálkodó város törleszthetetlen tartozása hasonló mértékű lehetett.
Páva Zsolt, Pécs fideszes polgármestere egy évvel ezelőtt létrehozott egy tényfeltáró bizottságot, aminek az volt a dolga, hogy feltárja, miért adósodott el az önkormányzat. A bizottságban a kormánypártokhoz köthető szakemberek voltak többségben, s a vizsgálat végén, a grémium elnöke, Hoppál Péter, Pécs fideszes parlamenti képviselője a 2010 előtti szocialista vezetést okolta a 2015 utáni idők adósságaiért. Ez azért abszurd, mert a kormány korábban kifizette Pécs minden adósságát, legalább is Páva Zsolt ezt deklarálta 2013-ban. Hogy a bizottság valójában milyen okokra vezette vissza a város újbóli eladósodását, az máig nem derült ki, mivel a jelentést titkolják. Mellár Tamás, közgazdász, Pécs függetlenként megválasztott parlamenti képviselője szerette volna megismerni a bizottság jelentését, ám Páva – arra hivatkozva, hogy az anyag az ő munkáját hivatott segíteni – megtagadta a kérés teljesítését.
Pécs irányítói ugyanakkor azt ígérték, hogy a város képes lesz egyensúlyba hozni költségvetését, sőt, 2020 december 1-ig visszafizeti az államnak a tavaly kapott támogatást. Ezért 2018-ban megkurtították az önkormányzat kiadásait. Szerettük volna megtudni, hogy megtakarítások július végéig milyen eredmény hoztak, ám kérdéseinkre a városháza nem válaszolt. Az elutasítás miatt közérdekű adatigényléssel újra feltettük kérdéseinket. A kapott adatsorból megtudtuk, hogy a városi tömegközlekedés önkormányzati kiadásait 549 millióval kívánják csökkenteni, emellett nullára redukálták a PMFC NB III-ban küzdő labdarúgó csapatának 192 milliós és a Pécsi Országos Színházi Találkozó 70 milliós városi szponzorációját. Megfelezték a kormány és a helyi vezetés véleményét szajkózó kommunikációs központ 200 milliós támogatását, a pécsi színházaktól 50 milliót, az állatkerttől pedig 35 milliót vontak el. Még néhány további tétellel együtt mindez 1,1 milliárdos spórolást jelent.
Csakhogy a táblázat hitelessége kétséges, mert a helyi tömegközlekedést érintő takarékosság – saját számításaink szerint – lényegesen kevesebb a táblázatban szereplő összegnél. A város buszos cége, a Tüke Zrt. ugyanis csak augusztustól emelte a bérlet- és jegyárakat (3-25 százalékkal), a buszok által megtett kilométereket meg szeptembertől rövidítik meg tíz százalékkal. Így a tömegközlekedésen elért megtakarítás jövőre érheti el az 549 milliót, idén, annak hozzávetőleg a harmada lehet.
Egyébként a közérdekű adatkérés minden kérdésére nem kaptunk választ. Szerettük volna megtudni, hogy a tervezett megtakarítások 2018 első felében időarányosan megvalósultak-e, ám a Lovász István, jegyző által szignózott levél összeállítói úgy vélekedtek, hogy a kérdés, illetve az arra adandó válasz nem minősül közérdekűnek. Az általunk megkérdezett jogászok szerint az, hogy egy település tervezett költségvetése megvalósul-e, mindenképpen közérdekű adat.
A pécsi közgyűlésben kisebbségben lévő ellenzéki képviselők úgy látják, hogy az elfogadott költségvetés és az elmúlt hónapok gazdasági folyamatai alapján a városnak – kormány újabb segítsége nélkül - nincs esélye egyensúlyba hozni gazdálkodását. Azt az ellenzéki képviselők végképp elképzelhetetlennek tartják, hogy Pécs – amint azt vállalta - három éven belül visszafizeti a kormány támogatását. A költségvetés lapunkkal megosztott adatai alapján és abból, hogy a városvezetés nem hajlandó nyilatkozni a tervezett takarékosság eredményeiről, az ellenzéknek ezt a feltételezését nem tudjuk megcáfolni.