Románia;kormányválság;

2018-09-21 08:30:00

Érik az újabb román kormányválság

pártelnök elleni belső lázadásról tárgyal ma a román Szociáldemokrata Párt (PSD) végrehajtó bizottsága. Bármi legyen az ülés kimenetele, akár az egyre autoriterebb Liviu Dragnea nyer, akár az ellene fellépők, körvonalazódik a kormányzó párt szakadása , és ez a szociáldemokrata–szociálliberális (PSD-ALDE) kormányt is maga alá temetheti.

Dragnea először a párt jelenlegi legnépszerűbb politikusával, a bukaresti főpolgármesterrel került nyílt konfliktusba néhány hete. Gabriela  Firea fogalmazta meg elsőként, hogy a korrupcióért egyszer már jogerősen elítélt és immár a második ítélet elé néző Dragneanak mennie kell. Aztán nyilvánosságra került egy levél, amely lemondásra szólítja fel a pártelnököt. Román sajtóértesülések szerint a 61 tagú végrehajtó bizottság 30 tagja, a PSD 50 képviselője és szenátora támogatja a Firea-szárnyat. Az elnök félreállítása azonban nem egyszerű, védi az alapszabályzat, azzal, hogy a közvetlenül a tagság által választott elnök nem mozdítható el, csak ha önként távozik. Dragnea pedig a végsőkig harcolni fog, máris azzal vádolja belső ellenfeleit, hogy összejátszanak Klaus Johannis államfővel, a korrupcióellenes ügyészséggel és a titkosszolgálatokkal.

A sorosozást Romániában bevezető, a pártot is megosztó politikus a korrupció megtestesítőjévé vált a román (ellenzéki) köztudatban. Az igazságügyi törvények módosítása ellen tüntető tömegek úgy értelmezik, hogy a PSD csak saját korrupcióval vádolt elnökét próbálja menteni a letöltendő börtönbüntetéstől. 

Dragnea Victor Ponta volt kormányfő bukása után került a PSD élére és soha nem tapasztalt mélységbe süllyesztette a román baloldal vezető pártját (a 2016-os 47 százalékról 25-30-ra). Ponta új pártot alapított. Román sajtó- és szakértői vélemények szerint elkerülhetetlenül tovább aprózódik a legnagyobb parlamenti párt. A PSD koalíciós partnere, a Calin Popescu Tariceanu volt kormányfő vezetett ALDE egyértelművé tette, nem foglal állást a PSD belső vitájában, mert „nem személlyel, hanem párttal” kötött koalíciót. Az azonban egyértelmű, ha szakad a PSD parlamenti képviselete is, akkor a kormány kisebbségbe kerülhet.

A 2016 decemberében alakult PSD-ALDE koalíció mára a harmadik miniszterelnökét „fogyasztja”, az előző kettőt maga a PSD buktatta meg, az elsőt bizalmatlansági indítvánnyal. Mindkét renitens miniszterelnök legnagyobb bűne az volt, hogy nem kívánt Dragnea bábjaként kormányozni.