korrupció;közbeszerzés;uniós források;Miniszterelnökség;Garancsi István;Bajkai István;

Gulyás Gergely kancelláriaminiszter olcsóbban is megoldaná a belső ellenőrzést

- Elapadó EU-pénzek: a Miniszterelnökség szerint Gyurcsány a hibás

Gulyás Gergely hivatala szerint valótlanság, hogy az ország uniós forrásokat veszíthet, a kormányzati korrupcióval kapcsolatban pedig a 4-es metrót és a Gyurcsány-kormányt emlegetik. Mindezt akkor, amikor kiderült, hogy a miniszterelnök magánrepülős útjait egy baráti vállalkozó fizeti.

„Minden alapot nélkülöző valótlanság, hogy Magyarország EU-s forrásokat veszíthet.  Az uniós támogatások elszámolása és térítése folyamatos, a következő hónapokban további jelentős összeg folyósítására számítunk Brüsszelből.  Az Európai Bizottsággal, ahogy eddig, most is folyamatosak az egyeztetések” - állítja MTI-hez eljuttatott közleményében a Miniszterelnökség, annak apropóján, hogy a G7 megtudta, hamarosan több százmilliárdos uniós támogatást veszíthet el a magyar állam.

A portál egy nem nyilvános kormányzati jelentésre hivatkozva írja, hogy Magyarország legrosszabb esetben akár 500 milliárd forint körüli összeget is bukhat a hazai közbeszerzési és uniós pénzosztási rendszer korábban feltárt hiányosságai miatt.

A cikkben felidézik, hogy az Európai Bizottság tavaly novemberben ellenőrizte a Miniszterelnökségen belül működő Közbeszerzési Felügyeleti Főosztály (KFF) működését 2015 és 2017 között. Ez egy nagyon fontos szervezet, ez végzi az uniós pályázati eljárások irányítási ellenőrzését, vagyis jelentős részben rajta múlik, hogy megfelelően működjön a rendszer, illetve kiderüljön, ha valahol visszaélés történik. Az EB bizottság az irányítási és ellenőrzési rendszerre hármas osztályzatot adott a négyfokozatú skálán.

Ez azt jelenti, hogy nagy hibákkal, éppen csak működik a rendszer. Emellett a bizottság egyedi közbeszerzési eljárásokat is ellenőrzött, és a 29 közbeszerzés közül 25-ben súlyos szabálytalanságokat azonosított – köztük 6 rendszerszintűt, amelyeket a KFF nem észlelt időben.

Az egyedi projektek hibái miatt a bizottság által kért pénzügyi korrekció 103,4 milliárd forint, tehát ezekre ennyivel kevesebb uniós forrás kifizetését javasolja. Ez nem a már kiosztott pénz visszafizetését, hanem a később utalandó források visszatartását jelenti. A G7 szerint a kormány számára készített jelentés legnagyobb újdonsága, hogy ezeken túl a bizottság rendszerszintű korrekciót is szükségesnek tart. 

A legszigorúbb ellenőrzési folyamat

Gulyás Gergely hivatalának az említett szabálytalanságokra is volt válasza: szerintük a közbeszerzésekre és az uniós fejlesztési források elosztására vonatkozó szabályozás Magyarországon a legszigorúbb, és csak még szigorúbb lesz attól, hogy a jövőben a Miniszterelnökség alá kerül a közbeszerzések központi ellenőrzése. 

Igen, ez az a terület, amivel korábban két Fidesz-közeli tanácsadó cég foglalkozott, egy év alatt 3,5 milliárd forintos megbízással – az egyik érintett cég,az SBGK Ügyvédi Irodá munkatársa pedig Bajkai István Fidesz-képviselő, aki korábban Orbán Ráhel ügyvédje is volt.

Ha viszont a Miniszterelnökség foglalkozik vele, valamiért feleannyiból is megoldható a munka. 

A tárca kiadós gyurcsányozással zárja közleményét: mint írják, „Minden idők legnagyobb korrupciós botránya a 4-es metróberuházás, az uniós pénzek harmadát (167 milliárd forintot) elcsalták, ellopták és a felelősség egyértelműen Gyurcsányt és a szocialistákat terheli. Az ügyben büntetőeljárás van folyamatban.”

 

Cáfolatuk akkor jelent meg, amikor lapunk kiderítette: Garancsi István nagyvállalkozó, a Videoton FC tulajdonosa fizette Orbán Viktor magángépes útját Bulgáriába. Az a Garancsi, aki magát Orbán Viktor kötélbarátjának nevezi, és építőipari vállalkozása milliárdos közbeszerzések állandó győztesének számít.  

Vagyonnyilatkozati eljárást kezdeményez Hadházy Ákos független képviselő a miniszterelnökkel szemben – jelentette be lapunknak adott interjújában a független képviselő.