újságírás;

2018-09-28 13:00:00

Riportok életre-halálra

Kiterítenek úgyis: ezzel a címmel jelentek meg a Kossuth Kiadó gondozásában Fazekas Erzsébet összegyűjtött riportjai. Az emberi történeteket, drámákat bemutató írások, bár némelyikük több évtizede született, ma is aktuálisak.

Fazekas Erzsébet évtizedek óta ír az egészségügyről, emberi történetekről riportokat. Mindig érdekelte, mi történik a „terepen” egy konkrét helyzetben, és arról mindent tudni akart és mindent meg is írt. Ez sokszor okozott konfliktusokat, a rendszerváltás előtt nem nézték jó szemmel, ha egy újságíró túl közel kerül ilyen témához. Márpedig Fazekas Erzsébet közel került. Az 1980-as évek elején is, amikor megjelent egy riportja a boncolásról az Élet és Irodalomban Feljegyzések a holtak házából. Az írás nem csak a Dosztojevszkij nyomán született cím miatt keltett nagy feltűnést, hanem amiatt is, mert akkoriban ilyen mély és pontos látleletek nem nagyon láttak napvilágot. Hogy ez az írás nem ment feledésszámba, azt az is bizonyítja, hogy nemrégiben a szerzővel találkozott egy hölgy, aki azt mondta: ma is őrzi a cikket, ami részére nagyon meghatározó volt a későbbi életében. Ennek a találkozásnak a nyomán született az ötlet, hogy össze kellene gyűjteni ezeket, a korábban napilapokban, hetilapokban, folyóiratokban publikált írásokat egy kötetbe.

A kezdeményezés és az egyik mutatóba szánt riport megtetszett Csák Erika szerkesztőnek. Így jelent meg most a Kossuth Kiadó gondozásában a Kiterítenek úgyis – Riportok életre-halálra című kötet. Az Örkény Könyvesboltban rendhagyó módon a szerző férje, Bolgár György újságíró méltatta felesége munkáját. – Erzsébet, ha rábukkant egy sztorira, odament és nem volt hajlandó leszállni róla, Mindig az eltitkolt, szégyellt valóságból szeretett volna valamit megmutatni. És ezt meg is tette, nem hagyta elsüllyedni a témát – fogalmazott Bolgár György. Hozzátéve: ezek a riportok összegyűjtve új minőséget adnak ki, megteremtve egy hiányzó irodalmi műfajt, a dokumentumnovellát. Az írások között szerepelnek olyanok is, amelyeket családi események ihlettek, de ezeknél is az emberi dráma kerül a fókuszba. A kötetben olvasható legfrissebb mű 2015-ben készült Keletiek a Keletiben – Afgán fiúk hat napja a határ magyar oldalán címmel.

Fazekas Erzsébetet most is sok téma izgatja és nincs kizárva, sőt biztosra vehetjük, néhányat közülük meg is ír majd.